Samostatné Slovensko, volali demonstranti na Havla v Bratislavě

30. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michael Žantovský a Václav Havel (29. 1. 1990)

V březnu 1991 navštívil prezident Václav Havel Bratislavu. Ve slovenské metropoli ho čekal nejen dav podporovatelů, ale i demonstrantů, kteří volali po samostatnosti Slovenska.

Čtěte také

„Každý národ chce mít vlastní stát, a když Slováci dosáhli určitého vývoje, tak potřebovali vlastní státnost. Tak jako Češi v roce 1918,“ říká historik a etnolog Jan Rychlík z Ústavu českých dějin při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Jiná věc je ale reminiscence na slovenskou válečnou republiku, pokračuje.

Ve stejný den, kdy do Bratislavy přijel Československý prezident, se totiž ve městě pořádala demonstrace na oslavu 52. výročí založení Slovenského štátu.

Československo stálo před koncem

Nad hlavami se objevily transparenty s antisemitskými a nenávistnými hesly a došlo dokonce i k přímému střetu s prezidentovou delegací. Bylo by ale nesprávné dávat rovnítko mezi Slováky oslavující Tisa a mezi ty, kterým byla společná republika málo, upozorňuje historik.

K pokojnému oddělení obou našich národů došlo až za necelé dva roky. Po parlamentních volbách v červnu 1992 už ale bylo jasné, že Češi a Slováci pohromadě zůstat nemohou, dodává Jan Rychlík.

Poslechněte si celý díl série 30 let poté Zuzany Markové. 

autor: Zuzana Marková
Spustit audio

Související