Samostatné Slovensko, volali demonstranti na Havla v Bratislavě
V březnu 1991 navštívil prezident Václav Havel Bratislavu. Ve slovenské metropoli ho čekal nejen dav podporovatelů, ale i demonstrantů, kteří volali po samostatnosti Slovenska.
Čtěte také
„Každý národ chce mít vlastní stát, a když Slováci dosáhli určitého vývoje, tak potřebovali vlastní státnost. Tak jako Češi v roce 1918,“ říká historik a etnolog Jan Rychlík z Ústavu českých dějin při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Jiná věc je ale reminiscence na slovenskou válečnou republiku, pokračuje.
Ve stejný den, kdy do Bratislavy přijel Československý prezident, se totiž ve městě pořádala demonstrace na oslavu 52. výročí založení Slovenského štátu.
Československo stálo před koncem
Nad hlavami se objevily transparenty s antisemitskými a nenávistnými hesly a došlo dokonce i k přímému střetu s prezidentovou delegací. Bylo by ale nesprávné dávat rovnítko mezi Slováky oslavující Tisa a mezi ty, kterým byla společná republika málo, upozorňuje historik.
K pokojnému oddělení obou našich národů došlo až za necelé dva roky. Po parlamentních volbách v červnu 1992 už ale bylo jasné, že Češi a Slováci pohromadě zůstat nemohou, dodává Jan Rychlík.
Poslechněte si celý díl série 30 let poté Zuzany Markové.
Související
-
Rozdělení Československa je neplatné! TOP 100 falešných...
Jsou sdílenější než ty pravdivé, říká Michal Zlatkovský. Po amerických prezidentských volbách se hodně mluví o takzvaných fake news, tedy úmyslně falešných zprávách...
-
Marná lásky snaha. Záchrana Československa, obavy z jeho rozdělení a proměny odkládaného referenda
Obsah – hlavně emoční – slova referendum byl v Československu 1992 nesporně úplně jiný v lednu a v prosinci. (Repríza z roku 2017.)
-
Rozdělení federace a československý humor. Může být aktuální...
Z pochopitelných důvodů jsme se nemohli věnovat dvěma velmi frekventovaným žánrům: kreslených vtipům (a karikaturám) - těžko je převypravovat - a anekdotám.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.