Rozdělení Československa je neplatné! TOP 100 falešných českých zpráv

25. listopad 2016

Jsou sdílenější než ty pravdivé, říká Michal Zlatkovský. Po amerických prezidentských volbách se hodně mluví o takzvaných fake news, tedy úmyslně falešných zprávách, které čtenáře záměrně uvádějí v omyl. Datoví novináři Českého rozhlasu připravili zajímavý souhrn těch nejsdílenějších.

Novinář Michal Zlatkovský říká, že situace s falešnými zprávami je na českém internetu hodně podobná té americké. „Server Buzzfeed objevil přes sto stránek, kde se objevovaly zavádějící nebo lživé články na podporu Donalda Trumpa a spočítal, že takové články se na Facebooku sdílely víc, než pravdivé zpravodajství. My jsme přišli na to, že i v Česku jsou na Facebooku oblíbenější než klasické zprávy.”

Podle zjištění Rozhlasu mají některé i desítky tisíc sdílení, ač jsou často převzaté ze zahraničních webů, které falešné zprávy vypouštějí na internet.


Dost oblíbený je třeba i falešný článek s citáty z Malého prince, které ale v knížce ve skutečnosti nenajdete. Michal Zlatkovský

Datoví novináři zjistili, že mezi nejoblíbenější nepravdivé zprávy patří články o tajných lécích na rakovinu, lživé informace o Rusku, uprchlické krizi nebo zpráva o tom, že rozdělení Československa je neplatné.

„Falešné zprávy tu byly vždycky. Důvodem tak velkého počtu sdílení je touha lidí po konspiračních teoriích,” myslí si Michal Zlatkovský.

Detailní článek a tabulku nejčastěji sdílených dezinformačních zpráv najdete na webu zpravy.plus.cz nebo se otevře kliknutím na obrázek:

fakenews
autor: zlo
Spustit audio