Rozdělení Československa je neplatné! TOP 100 falešných českých zpráv
Jsou sdílenější než ty pravdivé, říká Michal Zlatkovský. Po amerických prezidentských volbách se hodně mluví o takzvaných fake news, tedy úmyslně falešných zprávách, které čtenáře záměrně uvádějí v omyl. Datoví novináři Českého rozhlasu připravili zajímavý souhrn těch nejsdílenějších.
Novinář Michal Zlatkovský říká, že situace s falešnými zprávami je na českém internetu hodně podobná té americké. „Server Buzzfeed objevil přes sto stránek, kde se objevovaly zavádějící nebo lživé články na podporu Donalda Trumpa a spočítal, že takové články se na Facebooku sdílely víc, než pravdivé zpravodajství. My jsme přišli na to, že i v Česku jsou na Facebooku oblíbenější než klasické zprávy.”
Podle zjištění Rozhlasu mají některé i desítky tisíc sdílení, ač jsou často převzaté ze zahraničních webů, které falešné zprávy vypouštějí na internet.
Dost oblíbený je třeba i falešný článek s citáty z Malého prince, které ale v knížce ve skutečnosti nenajdete. Michal Zlatkovský
Datoví novináři zjistili, že mezi nejoblíbenější nepravdivé zprávy patří články o tajných lécích na rakovinu, lživé informace o Rusku, uprchlické krizi nebo zpráva o tom, že rozdělení Československa je neplatné.
„Falešné zprávy tu byly vždycky. Důvodem tak velkého počtu sdílení je touha lidí po konspiračních teoriích,” myslí si Michal Zlatkovský.
Detailní článek a tabulku nejčastěji sdílených dezinformačních zpráv najdete na webu zpravy.plus.cz nebo se otevře kliknutím na obrázek:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.