Rusko po válce? To, že by bylo izolováno, je naprostá iluze, které jsem ani v největším hněvu na ruské okupanty nepodlehl, říká dramatik Uhde
„Jsem plný naděje, že způsob, který se v Evropě zakořenil od času Versailles, byl aplikován v tzv. mnichovské dohodě a pokračoval v Jaltě a Postupimi, to jest, že se velké a silné mocnosti dohodly, jak věci budou, a postavily ty menší a méně důležité státy a národy před hotovou věc, byl statečností Ukrajinců, jejich rozhodností a solidaritou, se kterou se setkali, značně narušen. A to narušení bude pokračovat,“ říká dramatik a bývalý politik Milan Uhde.
To, že by po válce na Ukrajině ale mělo být Rusko od západního světa odstřihnuto, Uhde vylučuje.
Čtěte také
„Je to naprostá iluze, které jsem ani v největším hněvu na ruské okupanty nepodléhal. Podle mě je naděje nebo východisko v tom, že Ukrajina obstojí, že obstojí podpora, které se jí dostává, a že agresor nebude úspěšný. To je velký precedens i do budoucnosti,“ říká v Osobnosti Plus.
Zároveň přiznává, že nevidí, že by ve světě rostl zárodek něčeho pro budoucnost zajímavého.
„Takové zárodky nevidím, ale je možné, že nemám dobrý politický zrak. Ale vidím velkou záruku v otevřenosti, která je spjata s demokracií. O demokracii kdysi rakouský kancléř Bruno Kreisky řekl, že vždy otvírá cesty k nějakým řešením – smysluplným a dobrým. Takže pokud se podaří zachovat demokracii, bude tu situace otevřená, a to i k dobrému pokračování.“
Poznamenáni rozpaky
Když dramatik hodnotí naše politiky, má dobré, ale i špatné zprávy. „Česká politika je poznamenána rozpaky – na jedné straně nad tím, že je tady velmi silné politické hnutí v rukou jednoho vůdce. To je situace, která otvírá příležitost k velmi nedobrým koncům.“
Čtěte také
„Na druhé straně se podařilo při posledních parlamentních volbách vítězství sil, které se mu postavily na odpor. Situace je otevřená, ale řekl bych, že je tentokrát víc otevřená, než je zdrávo,“ naznačuje dramatik.
„Koalice dokázala vykonat zásadní krok, a to, že se vůbec spojila. Že všichni demokraté spojili své síly, a to levicoví, pravicoví i středopravicoví nebo středolevicoví. Prostě demokraté pochopili, že jen semknutí demokratických sil skýtá dobrou vyhlídku do budoucnosti.“
„Chtít, aby vyhráli i příští volby – víte, vyvinout cílevědomé úsilí jen pro to, abych vyhrál příští volby, o tom silně pochybuji, že je to také správné.“
Čtěte také
„Moje omezená zkušenost politika říká, že v případě, že se někdo ze všech sil snaží jen zůstat na svém místě, znamená spotřebovat tolik energie, že už na práci, na skutečný pozitivní výkon funkcí, moc energie nezbývá. Jsem přesvědčen, že vládní koalice by měla konat teď a tady. A jestli to bude dobré úsilí, občané to ve své většině doufám pochopí a poznají i při volbách.“
A Uhde pokračuje: „Jsem si vědom, jak tato koalice je a může být křehká, zejména jak může být velmi vágní i postavení Petra Fialy ve vlastní straně. Já to slyším – a není to jen podvědomé nebo intuitivní slyšení. V ODS byli lidé, kteří byli už před minulými volbami nachystáni na jeho prohru. A na to, jak ho vystřídají. A jsou tady stále. Myslím, že s jejich vystoupeními je potřeba počítat zejména tehdy, kdyby se dostavila prohra pětikoalice.“
Pro ODS je podle Uhdeho novinkou i to, že vůbec pětikoalici pomohla sestavit. Až dosud pro ně koaliční partner byl jen nespolehlivý živel.
Čtěte také
„Petr Fiala nastolil jinou praxi, která se ukázala jako úspěšná. A jakým hlubokým domovem v dnešní ODS toto vítězství je, o tom musím zapochybovat, a to při vší vstřícnosti vůči Petru Fialovi, se kterým mám téměř přátelské vztahy.“
„Protože když vidím, jak přes Fialovo přání, aby se ve velkých městech netvořily koalice s hnutím ANO, tak v Praze téměř vznikla. Až Hana Marvanová Kordová to zachránila svým hlasováním na poslední chvíli. A v Brně koalice s ANO vznikla, přestože vůbec nebyla potřebná. Prostě ti lídři velkých měst na svého šéfa nedbali. To není povzbudivé,“ dodává.
Celý rozhovor Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus. Dozvíte se, proč se mu nelíbí Petr Pavel jako prezident.
Související
-
Za svobodu musíme ručit nejen pohodlím, ale i vlastní krví, píše Uhde v první epizodě série Střepy
Přesně měsíc po ruské invazi startují na Plusu Střepy – spisovatelský pohled na svět rozbitý válkou na Ukrajině.
-
Milan Uhde: Aprílové řádky o humoru
Poprvé jsem tenkrát narazil na skutečnost, že vtip umí nejen rozesmát, ale taky uvést do trapné situace a být jak používán, tak i odmítán.
-
Některé chyby dělám doživotně, jsem mnohomluvný recidivista, přiznává Milan Uhde v podcastu Momenty
Český spisovatel, scenárista a bývalý politik vypráví o tom, proč se z něj nestal básník, i o své zálibě ve škrtání. A čím ho oslovuje příběh Jiráskova Temna?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.