Lída Rakušanová: Ukrajina bojuje za nás. Jak dlouho ještě?
Jen desetinu z oněch 61 miliard dolarů, schválených letos v dubnu americkým Kongresem, dostala doposud Ukrajina doopravdy. Ne proto, jak zdůraznil prezident Zelenskyj, že by snad Američanům došly finance. „Vždy je to otázka byrokracie, logistiky, nápadů nebo skepse. Toto vám dáme, toto nedáme,“ řekl podle agentury Reuters ukrajinský prezident v rozhovoru s novináři.
A dodal, že na Ukrajinu nepřišly zatím ani všechny ze šesti až sedmi systémů protivzdušné obrany, slíbené členskými státy NATO do začátku září. Upozornil také, že Rusko nasazením severokorejských vojáků eskaluje válku proti Ukrajině, která nemůže zasáhnout, protože se Kimovi vojáci nacházejí na ruském území.
Čtěte také
Jak píše agentura ČTK, Zelenskému se tak zdá být jen rétorickou otázkou, co budou dělat partneři a USA, až se do války pod ruským velením zapojí tisíce vojáků z KLDR.
Ti podle Pentagonu už k ukrajinským hranicím míří. V ruských uniformách a s ruskou výzbrojí. Podle amerického ministra obrany mají zřejmě podpořit ruské vojáky v kurské oblasti. Tedy na území Ruska.
Dodejme, že v ruských uniformách a s ruskou výzbrojí se teoreticky mohou pohybovat i na ukrajinské frontě: mezi ruské vojáky z Dálného východu, jako jsou etničtí Evenkové, Jakuti nebo Čukčové bez problémů zapadnou.
Putin ví, co dělá
Zatímco se politici na Západě utěšují, že severokorejští vojáci v Rusku svědčí vlastně o Putinově slabosti, protože si Kreml od severokorejského despoty musí kromě dronů a raket půjčovat už i vojáky, experti varují, že Putin přesně ví, co dělá.
Čtěte také
Jeho nejmocnější taktickou zbraní proti Ukrajině je nadcházející zima. Jeho cílem je kompletně zničit ukrajinskou infrastrukturu, aby lidé neměli ve vybombardovaných městech bez elektřiny, tepla, vody a potravin šanci přežít.
Ve skutečnosti je Putinovou strategií „spálená země“, známá z obou světových válek minulého století. Podle německého politologa Nico Langeho tím Kreml hodlá vyvolat mohutnou uprchlickou vlnu a státy EU se na ni musí připravit. Včetně eventuálních politických následků.
Jak je vidět, už dávno nejde jen o územní celistvost Ukrajiny. Ve hře je bezpečnost Evropy a celého západního světa.
Ruské agresi se je potřeba postavit se vší rozhodností. A doufat, že ještě není pozdě.
Autorka je dlouholetá komentátorka Rádia Svobodná Evropa a Českého rozhlasu
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.