Libor Dvořák: Putin ukázal, že není politický psanec
Třídenní summit skupiny BRICS, který proběhl v tatarské metropoli Kazani, se stal nejreprezentativnější událostí v Rusku od února 2022, kdy ruská vojska vtrhla na Ukrajinu. Mezi hosty byly nejen zakládající a další členské země bloku, ale i delegace těch států, které o členství teprve uvažují.
Jednoznačné, byť jen symbolické vítězství Vladimira Putina – tak hodnotí toto setkání světová média. Přes třicet zastoupených zemí, ale i osobní návštěva generálního tajemníka OSN Antonia Gutterese a jeho setkání s Putinem, hlavně euroamerickému světu jednoznačně demonstrují, že izolovat Rusko se mu prostě nepodařilo – a hlavně nepodaří.
Čtěte také
Mezi pět zakládajících členů patří Indie a Čína, dvě nejlidnatější a zároveň ekonomicky významně rostoucí mocnosti světa. To je realita, s níž nehnou ani Spojené státy, ani EU. Summit v Kazani se zkrátka pro Putina stal možností demonstrovat jak Západu, tak Rusům, že ruský prezident není politický psanec a že politické špičky více než desítek zemí tzv. globálního Jihu ho plně respektují.
O společenství BRICS se často a zřejmě právem říká, že je už patnáct let ve stádiu zrodu a že nemá ani své stálé sídlo, ani řádnou agendu, jíž by se na jednotlivých summitech zabývalo.
Ruská ekonomika závislá na čínské
Jak ale podotýká komentátor ruského vysílání BBC Grigor Atanejsan, jeden problém by se tam projednávat mohl – a tím je „dedolarizace“ světové ekonomiky a vytvoření nového globálního platebního systému.
Čtěte také
Účastníci summitu byli pro jistotu upozorněni, že do Kazaně si s sebou mají vzít dolary či eura, tedy valuty volně směnitelné v ruských bankách. Platební karty Mastercard či Visa tam totiž nefungují…
Kazaňský summit rozhodně připomněl jednu věc: ruská ekonomika je den ode dne stále závislejší na té čínské a důvod je zcela jasný – válka na Ukrajině. Ostatně v podmínkách obchodních a finančních sankcí ze strany Západu to ani jinak nejde.
Přitom tu ovšem dochází k zajímavé, ale vlastně logické proměně: čínský prezident Si Ťin-pching sice o Vladimiru Putinovi dál mluví jako o „drahém příteli“ a dál se s ním stýká častěji než s jinými světovými vůdci.
Na druhé straně se ovšem vztahy obou autoritářů poněkud změnily – zřejmě hlavně proto, že i čínský prezident si uvědomuje, že agresorská vina Putinova Ruska vůči Ukrajině je celosvětově neoddiskutovatelná.
Tomu ostatně plně odpovídá kritický postoj většiny účastníků summitu k ruskému řádění na Ukrajině (Rusové například vcelku běžně popravují zajatce) i všetečné otázky, jak je to se severokorejskou vojenskou přítomností.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.