Libor Dvořák: Sankce Rusku opravdu vadí, ale válku Ukrajině nevyhrají
Zatím nenastal čas rušit sankce proti Rusku, které pokračuje v agresi proti Ukrajině. Po pařížském summitu tří desítek zemí podporujících Kyjev to prohlásili četní evropští politici. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se všichni shodli na tom, že Moskvě navzdory současným jednáním o příměří vedeným Spojenými státy nejde o skutečný mír.
Čtěte také
Protiruské západní sankce byly zahájeny už před jedenácti lety, hned po anexi Krymu – byť samozřejmě ne tak silné a všeobsáhlé jako po propuknutí plnoformátové války.
Dnes už se počet sankčních balíčků blíží k 20, ale nějaký hmatatelný výsledek se i zdá být v nedohlednu. Jak je to možné?
Expertem v obcházení sankcí
Podívejme se teď, jaké jsou tedy metody ruského obcházení západních sankcí. Už do samého zavedení se Rusko v řadě případů pokouší o tzv. domácí náhrady nerealizovaných dovozů.
Prezident Putin dokonce svého času tvrdil, že sankce se mohou stát vzpruhou pro domácí průmysl. To je sice pravda, ale musel by to být jiný průmysl než ruský, protože ten leccos prostě vyrobit nedokáže – mezi napařovací žehličkou a vysoce výkonným čipem je rozdíl.
Čtěte také
Pokud jde o vývoz surovin, zejména ropy a plynu, na kterém je Rusko existenčně závislé, zřídil si Putinův režim „stínovou flotilu“ desítek, ba možná stovek většinou starých a hodně starých tankerů, plujících pod vlajkami jiných států.
Přes nepříjemnosti, plynoucí ze špatného stavu plavidel, systém docela funguje. K této praxi bychom měli přičíst tzv. paralelní dovoz přes třetí země, mezi nimiž na předních místech fungují Čína a Indie, ale kde najdeme třeba i Saudskou Arábii či Turecko.
Zcela zvláštní kapitolou je pak reexport některých komodit, které se původně dovezou především do některých postsovětských států, tam se jednoduše přebalí a vyvezou dál, do Ruska. Výsledkem se pak můžou stát tolikrát připomínané běloruské krevety, tedy mořský produkt, dodávaný ze země, která moře nemá.
Mají smysl
Ne že by sankce nefungovaly vůbec – příkladem za všechny budiž nejnovější Putinův požadavek, aby třeba černomořské příměří začalo platit až v okamžiku, kdy Západ některé protiruské sankce, týkající se námořního obchodu, zruší.
Sankce tedy Rusku vadí, ale válku vyhrát nemůžou.
To by si měl uvědomit každý, kdo nejenže není ochoten poslat své vojáky do případných mírotvorných sborů, ale dokonce ani dál penězi i zbraněmi podporovat Ukrajinu samotnou.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.