Vláda teď jen hasí požár. Důležitější bude, jestli v pozadí někdo hledá tu opravdovou změnu, myslí si sociolog Gabal

11. květen 2023

„Zatáhnout za záchrannou brzdu vždy znamená pokusit se zabránit havárii a v této situaci opravdu jsme,“ komentuje vládní konsolidační balíček ještě před jeho oficiálním zveřejněním sociolog a bývalý politik Ivan Gabal. „Ten požár je veliký a potřebuje hasit. A protože jsme poslední dobou do něj spíš přelévali olej, jde o kruciální záležitost. Důležité ale je, jestli v pozadí hašení někdo hledá změnu vývojové trajektorie.“

Gabal připomíná, že jde o požár, na který se dlouho zakládalo naší chybnou trajektorií, což je potřeba změnit. „Je totiž otázkou, jestli v pozadí toho hašení má někdo čas vymýšlet, kam to po uhašení směrovat.“

Čtěte také

Podle sociologa potřebuje hned dvě úrovně změn. „První je ta, která se bude snažit alespoň snížit tempo narůstání nerovnováhy mezi tím, co potřebujeme vyplácet a co máme. Na to si už kabinet Andreje Babiše objednal analýzu v OECD, protože mají největší zkušenosti ve srovnávání fungování různých zemí. Ale oni to objednali, zaplatili, strčili do šuplíku a neudělali s tím nic.“

„Je třeba říct, že ani vláda Petra Fialy tu analýzu z šuplíku nevyndala. Ten dokument není tajný, ale zveřejněný nebyl a jsou tam některé kroky popsány a navrženy jako logické.“

Ekonomika nemá výkon

„Pak je tu i druhá úroveň, protože se musí vyřešit i problém disparity mezi počtem lidí v důchodu a počtem lidí, kteří na ně mají vydělat. To také potřebujeme řešit. Takže základní problém, který vidím, je, že nemáme hospodářskou výkonnost na to, co potřebujeme a co vzniká tím, že se prodloužila střední délka života.“

Čtěte také

Sociolog se tak obává, že vláda Petra Fialy stále jen vytahuje hasičák na zastavení požáru.

„A protože pozoruji různě v médiích a na sociálních sítích, jak frustrovaní jsou členové NERVu a jak vypadá diskuse kolem inflace a přehazování si odpovědnosti mezi vládou a ČNB, tak se obávám, že nevidím plán, který by politicky řekl: ,Ano, jsme si vědomi hloubky problémů. Teď zastavujeme nejvážnější finanční krizi. Nadále bude pokračovat inflace a máme i strukturální změny, které chceme do konce volebního období, případně pro to příští, zavést‘.“

„Já totiž slyším jen výkřiky. A to, co se v koalici děje, považuji za politicky velice nebezpečné. Protože to je přehazování si různých nápadů a testování nakopáváním balonků do veřejného prostoru.“

„Čekal bych, že v pozadí začne práce na dlouhodobějším koncepčním řešení, a myslím si, že si musí uvědomit, že z politické garnitury, ať už je to pětikoalice, nebo parlament, žádné velké ideje nevzešly. To znamená, že se musí začít ohlížet v okolí a po aktérech, kteří by se pokusili zvednout výkonnost české ekonomiky a české společnosti, protože ta zaostává,“ varuje.

Pozor na příklad Slovenska

Vláda Petra Fialy zatím jen vždy slibovala, skutek ale utekl. „Máme před sebou ohňostroj nahozených slibů, které se ale neplní. A musím k tomu uvést varovný příklad v podobě současného Slovenska. Jejich koalice podala v neděli demisi, ale byla charakteristická dřívějším premiérem Igorem Matovičem, který se tím, jak se choval, navrhoval, rozhazoval okolo covidu apod., stal synonymem neodpovědnosti.“

Čtěte také

„Na Slovensku po Matovičovi následoval veletrh nesplněných slibů a výsledkem je, že se nereformovalo ani to základní, co Slovensko potřebuje – zdravotnictví, školství, doprava, železnice, infrastruktura apod. Teď stojí před volbami, kde může pravděpodobně vyhrát člověk, který se vrací z období, kdy byl zcela zkompromitovaný. Kdy, myslím, došlo k prokázání korupce a vraždě novináře. A vrací se jako východisko z nouze pro nemalou část slovenské populace, která ztratila důvěru v to, co se stalo těmi planými sliby. A říkám to proto, že je potřeba, aby se i česká vláda pozorně zadívala na to, jak se to mohlo stát,“ uzavírá.

Sociolog připomíná i další problém vlády.

Čtěte také

„Ono totiž díky zátěži našim důchodovým systémem řešíme důchodce, chudobu, zadlužení a exekuce apod., což je zaměstnává víc než to, že také potřebujeme reformovat univerzity a vysoké školy, aby se hrnuly dopředu a začali jsme vytvářet vlastní rozvoj jiným způsobem.“

„Celková stagnace rozvojových schopností, produktivních kapacit apod. je velmi citelná a bude nás dlouhodobě brzdit. To znamená, máme před sebou období, kdy sice tento požár uhasíme, ale podíl ekonomicky aktivních k ekonomicky závislým, respektive k důchodcům, se tím nezmění, takže si na to zas budeme muset půjčovat anebo začít víc produkovat.“

Celou Osobnost Plus najdete v audiozáznamu, ptá se Barbora Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.