Západ si neuvědomuje sílu „koalice zla“. Ruská agrese na Ukrajině bude trvat dlouho, soudí Kundra
Diktátorský severokorejský režim neposílá své muže na Ukrajinu zadarmo. Podle zjištění ukrajinských a jihokorejských zpravodajců za to Severní Korea od Ruska požaduje mimo jiné technologie pro zlepšení jaderných zbraní. A to ve chvíli, kdy si Američané vybírají nového prezidenta. „Jako západní společenství si nejsme schopni dostatečně uvědomit rizika a síly temné koalice, která se zformovala,“ říká pro Český rozhlas Plus zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt Ondřej Kundra.
„Naposledy jsem se vrátil z Ukrajiny před čtrnácti dny. Ukrajinci mi často říkali, že vidí jako problém, že za rétorikou současné demokratické administrativy v USA zaostává reálná pomoc a ochota povolit Ukrajincům, aby se více bránili,“ přibližuje v pořadu Osobnost Plus novinář.
Severoatlantická aliance by, píše Kundra ve svém komentáři, měla v reakci na zapojení severokorejských vojáků, kteří bojují za Rusko na Ukrajině, vyslat své jednotky a Kyjevu tak pomoci.
Čtěte také
„Je ale otázka, jestli by toho byl schopný Donald Trump, nebo Kamala Harrisová,“ jmenuje novinář před vyvrcholením prezidentských voleb v USA oba kandidáty. Právě budoucího prezidenta, či prezidentku Spojených států by role Severní Koreji v konfliktu na Ukrajině měla zajímat.
„Trump samozřejmě může říci natvrdo Vladimiru Putinovi: ‚Když s tou válkou nepřestanete, zasypu Ukrajinu tolika zbraněmi, že se z toho zblázníte a oni vás vytlačí.‘ Ale stejně tak může říct ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému: ‚Nedám vám ani ň‘,“ dokládá Kundra, jak nevyzpytatelným republikánský kandidát je.
Znepokojovat by ale spolupráce Ruska s KLDR měla celý svět. „Pokud skutečně Rusko dodá a dodává nějaké komponenty do jaderných zbraní Severní Koreji, tak se celý konflikt z Evropy rozšiřuje do pacifického pásma,“ varuje a pokračuje:
„My jako Evropané si často stěžujeme – a teď je celkem jedno, kdo sedí v Bílém domě –, že Američani by mohli dělat víc a měli by dělat víc. Ale myslím si, že bychom si měli tu otázku pokládat tak: a neměli bychom náhodou dělat více my?“
„Koalice zla“
Ruská agrese na Ukrajině bude trvat dlouho, je přesvědčený Kundra. „Ona už trvá dlouho, začala minimálně v roce 2014,“ zdůrazňuje.
Podporu a pomoc Západu tak Ukrajina bude potřebovat dlouhodobě, odhaduje. „Proto je potřeba, aby se demokratičtí politici drželi ve vládách nebo funkcích co nejdéle,“ soudí.
Čtěte také
Demokraté by podle něj měli tvořit protiváhu spojenectví Ruska, Severní Koreje, Íránu a Běloruska. „Jako západní společenství si nejsme schopni dostatečně uvědomit rizika a síly temné koalice, tedy koalice zla, která se zformovala,“ varuje.
Podobná koalice, míní novinář, vznikla i před druhou světovou válkou kolem Německa. Varovné signály tehdy řada západních, svobodných států podceňovala, připomíná Kundra.
„Pořád si dostatečně nepřipouštíme, že ta síla je velká a že její ochota připravit (Západ) o svobodu se nezastaví jenom u Ukrajiny, ale směřuje k celé řadě dalších zemí. A koneckonců nás ve střední Evropě by to mělo eminentně zajímat,“ uzavírá Kundra.
Co vede ruského opozičního politika k chuti vrátit se zase do Ruska, obzvláště po tragickém příběhu Alexeje Navalného? Odpovídá Ondřej Kundra, poslechněte si celou Osobnost Plus.
Související
-
Pomoc pro Vuhledar pod palbou. „Nepřipusťte, aby válka přišla k vám do Evropy,“ prosí místní
Posledních několik stovek obyvatel ukrajinského města Vuhledar přežívá za nepřetržitého ostřelování v podzemí ohořelých paneláků. Poslechněte si reportáž Martina Dorazína.
-
Pokud se Ukrajina nedostane do NATO, bude chtít od Aliance garantovat ochranu území, míní Kopečný
Plánu vítězství podle Zelenského obsahuje realistické kroky k ukončení války v příštím roce. Podle Tomáše Kopečného Ukrajina připouští podstoupení území Rusku.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka