Rok 1988: Došel papír. Jak předsednictvo ÚV KSČ řešilo nedostatek toaletního papíru

6. srpen 2018

Nedostatek určitého zboží byl v letech socialismu častý. Mohlo za to centrální plánování a malá ochota vedení národních podniků, aby se opravdu „podnikalo“.

Když něco nebylo, tak se to shánělo na druhém konci republiky nebo přes známé. Válečky na nudle. Rozdvojky do zásuvek. Česnek. Motocykly Simson. Banány nebo pomeranče. Tohle vše jste mohli oželet a koupit později. Ale v roce 1988 zmizel z obchodů toaletní papír…

Nedostatkové zboží

Toaletního papíru nebyl v Československu nikdy nadbytek, skutečný nedostatek se ale projevil v roce 1988 po požáru Harmaneckých papíren v Banskobystrickém okresu na Slovensku. Mírná nedostupnost toaletního papíru byla na trhu pociťována už od počátku 80. let. Byl označován za „nedostatkové“ zboží, což bylo ale podle vyjádření politiků výsledkem „poruch v zásobování“.

Historické toaletní papíry

Jarní požár v roce 1988 v Harmaneckých papírnách byl za těchto okolností pohromou. Nedostatkem toaletního papíru se 17. června 1988 dokonce musel zabývat nejvyšší stranický orgán, předsednictvo Ústředního výboru Komunistické strany Československa. Člen sekretariátu ÚV KSČ František Pitra předložil soudruhům informaci, že v roce 1989 se vyrobí 37 500 tun toaletního papíru, na pokrytí spotřeby je ale potřeba 50 000 tun.

Chybějící toaletní papír lidé nahrazovali různými způsoby, nejčastěji nastříhanými proužky novin. Akutní nedostatek trval v roce 1988 tři týdny a musel se k němu po dotazu poslance Miroslava Mrázka na jednání České národní rady vyjádřit tehdejší ministr lesního a vodního hospodářství a dřevozpracujícího průmyslu František Kalina. Poslancům oznámil, že za nedostatek nikdo nemůže a jedinou příčinou byl požár.

„Plán je plněn s mírným předstihem a jsou předpoklady jeho splnění v pololetí roku 1988 i za celý rok,“ řekl. Nedostatek toaletního papíru musel stát vyřešit dovozem 3000 tun toaletního papíru z Jugoslávie, Rakouska a později i Číny (země, kde byl toaletní papír vynalezen). Dovoz přišel na 12 milionů devizových korun, které pak české ekonomice výrazně chyběly.

Dokudrama Došel papír napsala scenáristická trojice Michal Beck, Jan Mazanec a Veronika Šaumanová. V režii Simony Niytrayové účinkují Vladimír Čapka, Norbert Lichý a Peter Gábor.

Že příčinou nedostatku toaletního papíru nebyl jen požár Harmaneckých papíren, to přiblíží rozhovor Evy Kézrové.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.