Rok 1923: Atentát na Aloise Rašína

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alois Rašín na dvacetikorunové bankovce z roku 1926

Právník, politik, národohospodář a první československý ministr financí Alois Rašín (1867-1923) byl jedním z mužů, kteří – coby autor deklarace nezávislosti Československa – mají největší zásluhu na vzniku Československa v roce 1918.

Byl jednou z vůdčích osobností protirakouského odboje v Čechách. Se jménem politika je také úzce spjata měnová reforma z roku 1919, díky němu se česká koruna stala jednou z nejstabilnějších měn na evropském trhu.

Symbol útlaku?

Podle některých kritiků ale Rašín své ekonomické koncepce prosazoval na úkor nejchudších obyvatel. Pro chudinu se proto stal symbolem útlaku.

Politikův život nakonec ukončila střela atentátníka, anarchokomunisty Josefa Šoupala, který na něj zaútočil 5. ledna 1923 před jeho bytem v Žitné ulici 10 v Praze, veden snahou „prospět proletariátu“. Kulka, kterou na něj vystřelil, uvízla Rašínovi v páteři a poranila mu míchu.

V beznadějném stavu skončil v podolském sanatoriu. Ačkoliv byl těžce zraněn, žil v nemocnici ještě šest týdnů. A nebyl prý duchem vůbec mimo, měl prý silný kořínek.

I o tom je dokudrama scenáristy a režiséra Lubomíra Koníře, v němž účinkují Josef Kundera a Lenka Schreiberová.

Přes veškerou snahu lékařů Alois Rašín 18. února 1923 zemřel. Bylo mu 55 let. Čtyři měsíce po spáchání činu byl Šoupal odsouzen k osmnácti letům těžkého žaláře. Rašínova smrt urychlila přijetí zákona na ochranu republiky, který dal vládě pravomoc ke zpřísnění trestů za rozvracení republiky.

O atentátu na prvního československého ministra financí Aloise Rašína si s historikem Jaroslavem Rokoským z Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem povídala Veronika Kindlová.

Spustit audio
autor: David Hertl

Související