Prosinec 1989: Stříhání drátů
Laa an der Thaya je malé hraniční město v Dolním Rakousku, v místech, kde ještě na začátku prosince roku 1989 byly hranice Československa obehnány ostnatým drátem.
Nebezpečné a potupné oplocení se stříhalo před televizními kamerami štábů z celého světa, ale taky mimo jakoukoli pozornost novinářů.
Dokudrama napsal Hynek Pekárek. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Tomáše Soldána, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Tomáš Jirman, Ondřej Brett, Petr Panzenberger, Robert Finta a Adam Langer. V ostravském studiu Českého rozhlasu natočila Tvůrčí skupina Dokument.
Pohraniční pásmo bylo za socialismu přísně střeženým územím, kam se nesmělo vkročit bez povolení. O to větší byla euforie ze stříhání ostnatých drátů podél hranic. S historikem Liborem Svobodou z Ústavu pro studium totalitních režimů mluvila Eva Kézrová.
Související
-
Prosinec 1989: Přijíždí Baťa. Triumfální návrat slavného výrobce bot
V prosinci roku 1989 přicestoval do Československa Tomáš Baťa. Hned z Prahy zamířil do Zlína. Vlastně do Gottwaldova. Nebo do Zlína?
-
Prosinec 1989: Útok na Vídeň. Hromadná procházka z Bratislavy do Rakouska
Před 30 lety u nás padl komunistický režim. Lidem se otevřely hranice na Západ. Před Vánocemi 1989 dostali slovenští disidenti nápad, že uspořádají procházku do Rakouska.
-
Prosinec 1989: Jdeme to vyšetřovat. První komise pro vyšetřování zásahu na Národní třídě
Už 29. listopadu 1989 vznikla na půdě komunistického parlamentu komise pro dohled nad vyšetřováním zásahu na Národní třídě 17. listopadu 1989.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka