Prosinec 1989: Stříhání drátů

19. prosinec 2019

Laa an der Thaya je malé hraniční město v Dolním Rakousku, v místech, kde ještě na začátku prosince roku 1989 byly hranice Československa obehnány ostnatým drátem. 

Nebezpečné a potupné oplocení se stříhalo před televizními kamerami štábů z celého světa, ale taky mimo jakoukoli pozornost novinářů.

Dokudrama napsal Hynek Pekárek. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Tomáše Soldána, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Tomáš Jirman, Ondřej Brett, Petr Panzenberger, Robert Finta a Adam Langer. V ostravském studiu Českého rozhlasu natočila Tvůrčí skupina Dokument.

Pohraniční pásmo bylo za socialismu přísně střeženým územím, kam se nesmělo vkročit bez povolení. O to větší byla euforie ze stříhání ostnatých drátů podél hranic. S historikem Liborem Svobodou z Ústavu pro studium totalitních režimů mluvila Eva Kézrová.

autoři: Jan Sedmidubský , Hynek Pekárek , Eva Kézrová , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.