Prosinec 1989: Přijíždí Baťa. Triumfální návrat slavného výrobce bot
V prosinci roku 1989 přicestoval do Československa Tomáš Baťa. Hned z Prahy zamířil do Zlína. Vlastně do Gottwaldova. Nebo do Zlína?
Hlavními postavami dokudramatu jsou kromě Václava Havla také Rob McRae, tehdejší chargé d'affaire kanadského velvyslanectví v Praze, Jiří Sedláček, blízký spolupracovník Tomáše Bati, a Albert Antonín Černý, disident a člen Občanského fóra v Gottwaldově, který se právě přejmenovává na Zlín.
Dokudrama napsal Hynek Pekárek. Dramaturgie Jan Sedmidubský. V režii Tomáše Soldána, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Petr Panzenberger, Marek Cisovský, Tomáš Jirman, Stanislav Šárský, Ondřej Brett, Robert Finta, Olga Kaštická-Zimermannová a Norbert Lichý. V ostravském studiu Českého rozhlasu natočila Tvůrčí skupina Dokument.
Jaký byl triumfální návrat Tomáše Bati mladšího a jaký byl reálný přínos návratu firmy Baťa do Československa a posléze Česka po listopadu 1989? S historikem Vitězslavem Sommerem o Baťově Zlíně mluvil Dan Mrázek.
Související
-
Prosinec 1989: Dejte té straně šanci...
Na přelomu listopadu a prosince 1989 byl za dodnes podivných okolností do Prahy narychlo povolán bývalý reformní tajemník ÚV KSČ, poté disident a chartista Zdeněk Mlynář.
-
Prosinec 1989: Nechceme prezidenta, ktorý plače
Miroslav Kusý, Milan Kňažko, Alexander Dubček. Kdokoli z nich se mohl stát československým prezidentem. Nestal.
-
Prosinec 1989: Herci v obklíčení
Demonstrující studenty podpořili v listopadu 1989 hned v počátcích také herci a další umělci. Právě o nich bude řeč v dalším díle České kroniky.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.