Svoboda, Strahov a rock‘n‘roll. Pražský koncert Rolling Stones v srpnu 1995
Byla by to dobrá otázka do soutěže: jaký je návštěvnický rekord na koncertu v České republice? Odpověď překvapí ty, kteří se nezajímají o populární hudbu: 5. srpna 1995 přišlo na druhý český koncert legendárních Rolling Stones na bývalém spartakiádním stadionu v Praze na Strahově 130 tisíc lidí. První koncert se konal před 30 lety 18. srpna 1990.
„Stouni“ zahájili písní Not Fade Away a poprvé se představili bez baskytaristy Billa Wymana, který skupinu opustil v roce 1992. Koncert byl součástí turné Voodoo Lounge. Jako předkapely tehdy vystoupili česká skupina Lucie a irský zpěvák Andrew Strong.
Havel, Klaus a další…
Mezi návštěvníky koncertu byl vedle prezidenta Václava Havla také premiér Václav Klaus a primátor hlavního města Prahy Jan Koukal (členové skupiny tehdy Havlovi věnovali i slavnostní osvětlení Španělského sálu a dalších prostor na Pražském hradě).
Své příznivce kapela potěšila jak hity ze šedesátých let, tak písněmi z alba Voodoo Loungue. Šedesátá léta připomněli Rolling Stones například skladbou z roku 1964 It's All Over Now, stonesovským „protestsongem“ z roku 1968 Street Fighting Man a proslavenou, o rok mladší Honky Tonk Women. Léta sedmdesátá Rolling Stones v Praze prezentovali romantickou Angie a svým vyznáním It's Only Rock'n'Roll či „diskotékovým“ hitem Miss You.
Zpěvák Mick Jagger se fanouškům na začátku předvedl v extravagantním červeném saku, aby později své oblečení několikrát změnil. Jeden z nejznámějších hitů skupiny, Satisfaction, zpíval již v bílém tričku a černých džínách. Po dvouapůlhodinovém vystoupení se skupina rozloučila s příznivci jedním přídavkem a ohňostrojem.
Zablokované centrum
Během koncertu odvezly sanitní vozy několik osob postižených různými zdravotními potížemi. Do půlnoci proběhl koncert vcelku v pořádku. K výraznějšímu incidentu došlo jen krátce po 22. hodině, kdy zhruba 300 lidí bez vstupenek prorazilo zábrany. Oficiální cena vstupenek začínala na 790 Kč.
Po skončení koncertu zablokovali centrum Prahy taxikáři při smlouvání cen jízdného: více než čtyřicet taxíků v Křížovnické ulici znemožnilo průjezd nočních linek tramvají, obdobná byla situace v horní části Václavského náměstí. Asi 450 návštěvníků koncertu nocovalo po jeho skončení na Strahově v bezprostřední blízkosti stadiónu. Ve spacích pytlích, ve stanech či přímo na trávě.
V dokudramatu Terezy Novákové účinkují František Strnad, Robert Finta a Ivo Marták. Režie Peter Gábor.
Slavná britská kapela u nás koncertovala poprvé v roce 1990. Jaké byly její koncerty? O tom si s hudebním publicistou Ondřejem Bezrem povídal Pavel Hlavatý.
Související
-
Rok 2002: Déšť padal a voda stoupala. Nejničivější povodně v novodobé historii Česka
Záplavy v srpnu 2002 byly nejničivější v novodobé historii v Česku. Nejpostiženějším regionem byla Praha, kde voda napáchala škodu za 27 miliard korun.
-
Rok 1929: Mrzlo, až praštělo. Ptáci padali mrtví z nebe, zapsal kronikář
Krajina pod pořádnou sněhovou peřinou, to je ideální zima jako podle Ladových obrázků. Mimořádně mrazivé počasí, které uhodilo v zimě 1928/1929, mělo do ideálu daleko...
-
Rok 1971: Česká kniha ve světě. Škvorecký využil svobodu k prospěchu světa
„Byla to práce těžká, namáhavá, ale krásná. Těšilo mě, že jsem mohl kolegům knihy vydat," řekl v roce 2004 Josef Škvorecký o činnosti nakladatelství '68 Publishers.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.