Putin uvěřil ve svou roli spasitele. Na Ukrajině nemůže prohrát, stálo by ho to život, naznačuje investigativní novinářka Holcová
Ruský prezident Vladimir Putin má kolem sebe množství lidí, kteří spravují jeho osobní majetek. „My jim neříkáme bílí koně, ale proxy, to znamená někdo, kdo má zástupnou roli. A Putin míval armádu ,proxíků‘, kteří se tvářili, že jsou majitelé případně správci Putinova majetku, ale armáda se mu postupně tenčí,“ popisuje Pavla Holcová, ředitelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku. (Repríza z října 2022.)
V pořadu Osobnost Plus doplňuje, že podle jejich zjištění má Putin majetek v hodnotě v přepočtu 100 miliard korun.
„Nemáme žádné tvrdé důkazy, podle kterých je reálně vlastníkem, a to z několika důvodů. Vlastně téměř nikdy majetek, který reálně Putin sám má, ovládá a je na něj přímo ,napsaný‘.“
Putin má majetek v hodnotě v přepočtu 100 miliard korun.
Pavla Holcová
„Vždy, když novináři odhalí, že tu vilu, dům, obrovskou rezidenci využívá exkluzivně ruský prezident, ozve se některý z jeho starých přátel a řekne, že to je jeho a prezidentovi to jen půjčil,“ popisuje novinářka.
Čtěte také
Dohromady tak jde o 86 společností spojených na bázi managementu, což si novináři propojili na základě uniklých metadat. To, aby mu ale ,proxíci‘ nebo bílí koně s majetkem neodcválali, je podle Holcové vidět na příkladu miliardáře Romana Abranoviče.
„Putin nikdy nebude věřit člověku, nepustí si ho do svého nejbližšího okruhu, na kterého by neměl kompromitující materiály, nebo jinou páku. Ten člověk mu musí být nějak zavázaný. Musí mít na něj nástroj, jak ho ovládat.“
Putin si k sobě nikdy nepustí lidi, na které by neměl kompromitující materiály.
Pavla Holcová
„Což znamená, že ho může kdykoli poslat do vězení, gulagu, ale je možné, že jsou tam ještě i jiné páky – mnohem násilnější a radikálnější.“
Čtěte také
„Je důležité říct, že Putin není v tom, že je ten car sám. Má kolem sebe velmi mocné muže, kteří nejsou vidět. Když se podíváme na historii, na život Vladimira Putina, tak na začátku chtěl několikrát z pozice prezidenta rezignovat – oni ho to ale udělat nenechali. Jsou to lidé z Federální služby bezpečnosti (FSB), tedy ze silových složek, takzvaní silovici.“
„Ale Putin je zároveň jistým způsobem sám ,proxy‘ pro tuto velmi mocnou skupinu, která velmi dobře ví, jak funguje moc,“ dodává Holcová.
Pokud pak má odpovědět na otázku, kdo je v Rusku silnější, jestli „silovici“, nebo prezident, říká: „Těžko říct, protože se to dynamicky v poslední době měnilo… Je to otázka, na kterou nemám odpověď.“
Putin uvěřil své roli spasitele
„Ještě dejme tomu před rokem, před dvěma, bych odpověděla, že skupina těchto velmi mocných mužů kolem Putina je daleko silnější a daleko si jistější v tom, jak a co bude ovládat.“
Putin uvěřil své roli spasitele Ruska.
Pavla Holcová
„Když jsem se o tom bavila asi před půl rokem s kolegy z Ruska, a ptala se, kdo teď reálně řídí zemi, tak říkali, že Putin uvěřil své roli spasitele Ruska. To znamená, že věří v to, že Rusko a Rusové jsou potřeba zachránit. Všichni ho milují a Ukrajinu potřebuje jako nárazníkový stát, aby útoky z NATO, které podle mě nikdy nebyly reálné, dopadly na Ukrajinu a ne na jeho zemi.“
Čtěte také
„To, že uvěřil ve svou roli spasitele, pak částečně vysvětluje jeho některé překvapivé kroky. Když člověk vidí, jak se to všechno vyvíjí, jak nic nenazývá pravým jménem – a kdy ani ruská média nenazývají věci tím, čím jsou, tak se Putin možná i trochu zbláznil.“
„Navíc si myslím, že je reálná šance, že Putin prostě zmizí. Hraje teď o mnohem víc, než dokážeme spatřit nebo vnímat. On nesmí prohrát, protože to by ho velmi pravděpodobně stálo život,“ varuje Holcová. A doplňuje, že je schopen zajít velmi daleko.
„Jestli bude chtít použít jaderné zbraně, nedokážu odhadnout, ale musí mu být jasné, že reálně to bude jeho konec.“
Je reálná šance, že jednoho dne prostě zmizí. Hraje se o mnohem víc.
Pavla Holcová
„Předpokládám, že se své pozice nevzdá, protože to už prostě udělat nejde. Jestli bude mít přístup ,nás mnogo‘ a posílat další a další lidi na frontovou linii – to nevím, nejsem vojenský stratég. Nevidím do jeho uvažování, nevím, jestli mu někdo radí, jestli je tady vůbec někdo.“
Epidemie nehod?
Novinářka Holcová pak není překvapena z epidemie záhadných nehod, o kterých se v posledních týdnech veřejnost dozvídá.
Čtěte také
„Je důležité říct, že oficiálně byly tyto případy uzavřeny jako nehody. Takže by to nikdy nemělo být oficiálně spojováno s jakýmkoli politickým vlivem nebo politickým rozhodnutím,“ připomíná.
„Samozřejmě, že ale překvapeni nejsme – je to taková epidemie a nikdy se přesně nedozvíme, co bylo spouštěčem takového rozhodnutí. Může to být jen to, že s Putinem nebo s agresí nesouhlasili, může to být jen zpráva vyslaná do světa, podle které jestli neposlechneš a budeš se veřejně vyjadřovat, může se ti stát nehoda,“ uzavírá ředitelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku.
Celý rozhovor Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.
Související
-
Měla jsem skvělé vazby na novináře, ale na Kubě. V Česku mě nikdo neznal, říká novinářka Holcová
„Chtěla jsem jít do organizace, která dělá mezinárodní novinářské projekty, ale žádná tady nebyla. Tak jsem ji založila,“ popisuje Pavla Holcová.
-
Pracovní vykořisťování? Novodobému otroctví se v Česku daří, varuje novinářka Pavla Holcová
Pětičlenná rodina ze slovenského města Michalovce byla odsouzena ze spiknutí z vykořisťování a za účelem obchodování s lidmi do Spojeného království.
-
Pavla Holcová o Panama Papers: 85 % dokumentů je těžká nuda
Panama Papers – únik více než jedenácti milionů tajných dokumentů o velikosti téměř tří terabytů dat z interní databáze panamské společnosti Mossack Fonseca aktuáln...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.