Slavná ruská armáda? Normální chlapi, kterým se vede všelijak
Válka na Ukrajině je fenomén a v jeho znamení žije přinejmenším Evropa už déle než rok. Zamyslíme se tak nad otázkou: Jaký je a po více než dvě staletí byl stav ruského vojenství? Jsou Rusové opravdu tak dobří vojáci, jak si o sobě často sami myslí a jak jim politici typu Vladimira Putina s oblibou tvrdí? Anebo jsou to do armády a poté do války zahnaní normální chlapi, kterým se v bojích a bitvách vždy vedlo a vede všelijak?
Pro tento pořad jsme se do značné míry pokusili využít známých i méně známých beletristických i publicistických textů.
Čtěte také
Začněme válkou, která se konala už před více než dvěma staletími – a přesto se zejména o její průběh (nikoli už konečný vítězný výsledek) odborníci s oblibou přou. Je to vpád císaře Napoleona do Ruska, jak ho viděl ve své světoznámé Vojně a míru Lev Nikolajevič Tolstoj.
Jako další válka se v našem hledáčku ocitla válka krymská z poloviny 19. století. Ta byla přímo katastrofální a pro Rusko znamenala na dlouhá léta ztrátu jakékoli vojenské kontroly nad Černým mořem. Jako literární intarzie využíváme opět Lva Tolstého a tentokrát jeho Sevastopolské povídky.
Druhá světová válka
A je tu válka s Japonskem z přelomu 19. a 20. století, především bitva u Cušimy z roku 1905, která znamenala zkázu prakticky celého tichomořského ruského válečného loďstva. Malá kuriozita: této zkáze jako jeden z mála unikl křižník Aurora, symbol pozdější říjnové revoluce, který právě kolem půlky světa směřoval do opravy v petrohradských loděnicích…
Čtěte také
V našem přehledu následuje finská válka z let 1939 až 1940, kdy malá země s pár miliony obyvatel dokázala úspěšně čelit obrovité Stalinově válečné mašinérii. Vojensky sice Finsko nakonec nevyhrálo, ale morálním vítězem nad sovětským agresorem se stalo v každém případě.
V tomto výčtu samozřejmě nechybí druhá světová válka, která se jednoznačně stala nejvýznamnějším ruským (tehdy samozřejmě sovětským) vojenským triumfem. Právě proto k ní většina Rusů v čele s Vladimirem Putinem doposud vzhlíží jako k důležitému historickému předělu.
Celý tento přehled převážně nezdarů ruského vojenství uzavíráme válkou afghánskou, čečenskou a samozřejmě ukrajinskou, z nichž si Rusko ani jednu za rámeček dát nemůže – spíše naopak.
Související
-
Podle Ukrajiny se na několika místech ruští vojáci vzdávají. Rusové tvrdí, že jde jen o přeskupování
Jaká je situace na frontě po ruské anexi? Jakou další pomoc Ukrajině chystá Západ a jaká je atmosféra v Rusku, kde pokračuje mobilizace?
-
Ondřej Soukup: Je normální fotit se před vrakem tanku, ve kterém zahynuli ruští vojáci?
Asi jsem nebyl jediný, kdo měl z expozice zničené ruské vojenské techniky na pražské Letné rozporuplné pocity. Je v pořádku prohlížet si stroje, které zabíjely Ukrajince?
-
Karel Hvížďala: Proč jsou ruští vojáci brutální
Řada autentických obrazů z Ukrajiny, viz záběry CNN, na nichž ruští vojáci u Kyjeva vraždí zezadu dva neozbrojené civilisty, ukazuje na brutalitu okupantů.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka