Karel Hvížďala: Proč jsou ruští vojáci brutální

21. květen 2022

Řada autentických obrazů z Ukrajiny, viz například záběry CNN, na nichž ruští vojáci u Kyjeva vraždí zezadu dva neozbrojené civilisty a rabují v jejich autosalonu, ukazuje na brutalitu okupantů. Odhlédneme-li od psychologických důvodů, které hovoří o mixu stresových situací a frustrací, z nichž nejčastějším rysem je takzvané zástupné zabíjení, kdy oběť v očích pachatele reprezentuje viníka, který zabil či zmrzačil jeho kamarády.

Jako další důvod se uvádí odosobnění nepřítele, to znamená útočení jen na dané souřadnice nebo kvóty, aniž obsluha ví, kam bomby či rakety dopadají. A pak k tomu přistupuje propaganda, která před začátkem tohoto konfliktu budovala léta odlidštěný narativ o Ukrajincích jako fašistech.

Čtěte také

S dalším vysvětlením přišel nedávno německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, který došel k závěru, že nejbrutálnější ruští vojáci pocházejí z deprivovaných vzdálených regionů Dálného východu nebo z centrálního Ruska.

Redaktoři FAZ vyzpovídali jednoho ruského vojáka ze Sachalinu, kde podle něj násilí patřilo v 90. letech k běžným praktikám. Místní lidé rychle zchudli a společnost se rozpadla do různých sociálních tříd – to vyvolalo velkou nevraživost a nenávist. Když si rodiče tohoto vojáka koupili japonské auto, někdo ho v noci přímo před jejich domem zapálil.

Bandité se dali k policii

Vypuknuté násilí změnilo řeč i komunikaci v médiích. Slovník začal být obscénní i v novinách nebo rozhlase a televize byla plná násilí, které se stalo normalitou. Pro část obyvatel Sachalinu se zabíjení pojilo s vlivovými sférami a byznysem.

Čtěte také

Na Sachalinu je velké nerostné bohatství a bylo se o co dělit: o uhlí, plyn, ropu a ryby. Někteří se zabíjeli navzájem jen proto, že léta nedostali žádnou mzdu, jiní se zabíjeli pro zábavu a z radosti z násilí. I průmysl na tomto ostrově začal krachovat. Mohl za to i stoupající alkoholismus a drogy, které konzumovaly i děti. Zpovídaný voják se redaktorům přiznal, že již ve třinácti letech kouřil hašiš s konopím a acetonem. A jeden z jejich přátel, který pracoval u policie, kdykoliv je přišel navštívit, měl na sobě neprůstřelnou vestu a s sebou samopal kalašnikov a pistoli makarov.

Jednou dokonce na něj namířil nabitou pistoli, bratr mu srazil zbraň a v obývacím pokoji u nich doma je dodnes díra po kulce. Násilná smrt patřila na Sachalinu k dennímu životu. Když jednou vypadl z okna v našem domě mladý kluk, vyprávěl zpovídaný voják, zůstal ležet na ulici a lidé chodili kolem a nikdo si ho nevšiml. Sanita přijela pozdě.

Karel Hvížďala

A protože z takového místa není možné odjet, chybí peníze, které nelze nikde vydělat, využívají mladí válku jako příležitost opustit Sachalin, jenže jedinou životní dovednost, kterou mají, je násilí. Ale i citlivější Ukrajinci trpí, časopisu The Economist se jeden voják přiznal, že se bojí, že mu zabíjení rozežere duši.

Dnes je všechno sice na Sachalinu jinak, ale není to podle zpovídaného vojáka o moc lepší. Bandité se dali k policii, policie se chová jako bandité a ti všichni tam ovládají byznys nebo se stali politiky a poslanci a považují násilí za sociální normu.

Autor je publicista

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.