Karel Hvížďala
Připravuje komentáře pro pořad Názory a argumenty Českého rozhlasu Plus.
Vytváří zpravodajsko-publicistické příspěvky zejména do pořadu Názory argumenty.
Narozen 16. 8. 1941 v Praze, novinář a esejista. Studoval strojařinu a později politické vědy a němčinu a německou literaturu.
V šedesátých letech pracoval v Mladém světě, po normalizaci v nakladatelství Albatros, od roku 1978 do roku 1990 v exilu v SRN, kde spolupracoval s RFE, Deutschlandfunkem, BBC a psal rozhlasové hry.
Od roku 1990 byl šéfreportérem a předsedou představenstva společnosti MAFRA, která vydává MF Dnes, v letech 1994 – 1999 spoluzakladatel a spoluvydavatel newsmagazínu Týden. Nyní ve svobodném povolání.
Vydal více než třicet knih rozhovorů, mimo jiné s Václavem Havlem, Václavem Bělohradským, Karolem Sidonem, Karlem Schwarzenbergem, Jacquesem Rupnikem, Evou Jiřičnou, Jiřím Přibáněm. Dále pět próz, m.j. Fialoví ježci, Raroh, Nevěry, a přes dvacet rozhlasových her, m.j. Vzkaz, Rekonstrukce začínajícího básníka, Snídaně na střeše, a také pět knih o médiích: Moc a nemoc médií, Jak myslet média, Restaurování slov, Interviewer aneb restaurování kontextů a Mardatu, vzpoury v žurnalistice a knihu esejí Pokusy.
V květnu 2015 vyšel výbor jeho fejetonů pod názvem Osmý den týdne a v roce 2017 pokračování vzpomínkových fejetonů Dobře mrtvý dědeček. A koncem roku ještě vyjdou dvě knihy Vlčice: Magda Vášáryová, Iva Brožová a Svět Václava Ciglera.
Všechny články
-
Karel Hvížďala: Roger Scruton, zarytý konzervativec z Cambridgi
Stát je institucí nejvyšší, může uskutečňovat cíle konzervativního vládnutí tehdy, vládne-li nad rozmanitými institucemi, které jsou státu podřízeny, tak jsou i autonomní.
-
Karel Hvížďala: Ivan Medek, muž staré občiny
Přesto, že Ivan Medek, původním povoláním muzikolog a novinář, působil jako relikt staré občiny, měl velký smysl pro humor. Zemřel před patnácti lety, 6. 1. 2010 v Praze.
-
Karel Hvížďala: Kdo se stydí za zelí, je zelinář a ne politik
Když Petr Pithart skončil jako premiér české vlády v roce 1992, napsal do Lidových novin: „Včera ještě přijímám cizího státníka a dnes už stojím ve frontě před pultem.“
-
Karel Hvížďala: Tři zlodějíčci vánoční jedličky
V roce 1919 se dva dny před Štědrým dnem vydali do bílovických lesů tři muži. Byli to soudní oficiál Josef Tesař, redaktor Rudolf Těsnohlídek a student František Koudelka.
-
Karel Hvížďala: Všichni jsme Trumpové a Babišové
Pravda je dnes podle filozofa Graua už jen náboženským pojmem. Nepatří do politiky. Pravdu v politice má pouze vítěz. Pravda poražených je fake news.
-
Karel Hvížďala: 7. prosinec 1989
„Mohu poskytnout garanci, že armáda se zatím, a nemíní se ani do budoucna, do událostí vměšovat.“ To jsou slova generálporučíka Miroslava Vacka ze 7. prosince 1989.
-
Karel Hvížďala: Popraveni z politických důvodů
Stará moudrost praví: Chceme-li vědět, kdo jsme a kam kráčíme, musíme vědět, odkud jsme přišli. To je důvod, proč bych rád upozornil na čtyřdílnou knihu Petra Malloty.
-
Karel Hvížďala: Stěhování s Hemingwayem
Jdu si pro bagetu do malého voňavého pekařství Hvězda. Těším se na vůni skořice, která z něj vane až na zahrádku, kde se smutně choulí k sobě chryzantémy, ocúny a merlíky.
-
Karel Hvížďala: Overtonovo okno a politika
Neumíte komunikovat, tak zní nejčastější výtka vůči současné vládě, na které se shodnou skoro všichni politologové a analytici.
-
Karel Hvížďala: 17. listopad a exil
17. listopad 1989 pro mě začal 3. ledna. V Československu sametovou revoluci, jak převrat u nás nazvali zahraniční novináři, tehdy skoro nikdo nečekal.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »