Pavla Holcová o Panama Papers: 85 % dokumentů je těžká nuda
Panama Papers – únik více než jedenácti milionů tajných dokumentů o velikosti téměř tří terabytů dat z interní databáze panamské společnosti Mossack Fonseca aktuálně otřásá světovou politikou i obchodem a výrazně se dotýká i Česka. Hostem ve studiu Radia Wave byla novinářka Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které má za Českou republiku k uniklým dokumentům exkluzivní přístup přibližně od listopadu loňského roku.
Uniklé dokumenty byly zveřejněny v neděli 3. dubna prostřednictvím německého listu Süddeutsche Zeitung a Mezinárodního konsorcia pro investigativní žurnalistiku (ICIJ) v rámci projektu OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project). „Čas zveřejnění, tedy neděle osm hodin večer, byl v našem kontextu dost nešťastný,“ připomíná Holcová. „ICIJ totiž sídlí v USA, kde bylo tou dobou krátce po poledni, a média tak, na rozdíl od těch evropských, měla prakticky celé nedělní odpoledne čas na podrobné zpracování tohoto tématu tak, aby mohlo vyjít v pondělních vydáních denního tisku.“
Na uniklých datech je důležitý především fakt, že se nejedná pouze o informace o samotných smlouvách a akciích, ale také o interní komunikaci firmy Mossack Fonseca, která je pro investigativní novináře mnohem zajímavější než samotné oficiální dokumenty.

Jak Pavla Holcová upozorňuje, ne vždy se ale nutně musí automaticky jednat o ilegální aktivity: „Kdybych měla sumarizovat, co jsme se zatím v dokumentech dočetli, tak zhruba 85 % je těžká nuda zejména kvůli tomu, že se jedná o různé upomínky, prosby o doplnění informací a podobně. Těch zbylých 15 % jsou ale naopak velmi důležitá a zajímavá data, která se snažíme dávat na web, jakmile máme vše načtené, setříděné a zanalyzované tak, aby to dávalo smysl. Vzhledem k tomu, že dokumenty jsou nejenom v angličtině, ale také ve francouzštině a španělštině, podle toho, v jaké finální destinaci chtěl klient svou firmu založit, trvá nám často déle, než vše přeložíme a ověříme veškeré souvislosti.“
Aktuálně pracuje Pavla Holcová ve čtyřčlenném týmu a kompletní seznam českých jmen by ráda zveřejnila na konci dubna. „Zhruba každé tři dny bychom zároveň chtěli vydat nějakou kauzu, která bude na Panama Papers založená,“ upřesňuje a dodává, že je nesmírně důležité zveřejnit informace o tom, jak celý byznys funguje. „Chceme poukázat na to, že politická vůle řešit otázku anonymních akcií nebo akcií na doručitele či firem v daňových rájích není úplně taková, jaká by mohla být. Dalo by se to řešit mnohem striktněji, tvrději a intenzivněji.“
Poslechněte si celý rozhovor, ve kterém se dozvíte, jestli jsou na seznamu jména z české politické scény, jak lidé figurující v databázi Panama Papers reagují na přítomnost svého jména, i to, jak celou kauzu okomentoval Edward Snowden.

Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.