Poslední dny třetí říše: Hitler spáchal sebevraždu, jeho nástupce Dönitz byl zatčen
Vůdce padl. Do posledního dechu bojoval proti bolševismu. Tak informovala říšská a samozřejmě i protektorátní média první květnový den o smrti Adolfa Hitlera. Ve skutečnosti se paranoidní Vůdce s podlomeným zdravím zastřelil v berlínském bunkru, kde trávil poslední týdny války.
Po dlouhých týdnech odmítání si přiznal, že válka je prohraná. Zároveň se velmi obával toho, že skončí podobně potupně jako jeho italský kolega Benito Mussolini.
Čtěte také
Před svou sebevraždou sepsal politickou závěť, ve které svým nástupcem určil velkoadmirála Karla Dönitze. Muže, jenž si vydobyl uznání a popularitu zejména vedením ponorkové války. Co se ale týká politické oblasti, tam rozhodně ke špičkám nepatřil.
Jenže ti, kteří by se mohli zdát vhodnějšími nástupci Vůdce, v jeho očích zradili. Jde především o Hermanna Göringa a Heinricha Himmlera, kteří chtěli jednat se Spojenci.
Dönitzův konec
Karl Dönitz sestavil vládu, která převzala Hitlerovu neschopnost vidět věci tak, jak jsou. Usadili se v severoněmeckém Flensburgu, kde spřádali plány na to, jak mezi Spojence vnesou rozkol, a pak se po boku Západu postaví proti Sovětům.
Čtěte také
Až do 23. května, kdy byli zatčeni, udržovali ve svém okolí dál poměry třetí říše. Na území, které kontrolovali, fungovala SS, dál bylo nutné bojovat, nevzdávat se. Nakonec byli i oni ke svému překvapení zatčeni.
Karl Dönitz byl postaven před mezinárodní soud v Norimberku, kde mu byl navržen trest smrti, především za nečestné vedení ponorkové války. Nakonec ale dostal jen deset let.
Související
-
I Hitler byl jen člověk. Proto je tak nepochopitelné, jaké hrůzy spáchal, myslí si jeho životopisec
Přesně před 75 lety spáchal Adolf Hitler sebevraždu. Diktátor se tak vyhnul trestu za smrt milionů lidí, kteří umírali nejen ve válce, ale i v koncentračních táborech.
-
Jiří Leschtina: Dáte si kávičku s Hitlerem?
Když plzeňský hejtman Josef Bernard s transparentem „Tohle svinstvo tady nechceme“ rozbíjel kladivem na Václaváku hrnky s podobiznami Adolfa Hitlera, byla u toho policie.
-
Joachim von Ribbentrop podepsal za Hitlera smlouvu se Stalinem. Zatkli ho u milenky s kufrem peněz
„Cítím se tu příjemně, jako mezi přáteli,“ zapsal si do deníku Hitlerův ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop během pobytu v Moskvě, kde podepisoval slavný pakt se SSSR.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka