Joachim von Ribbentrop podepsal za Hitlera smlouvu se Stalinem. Zatkli ho u milenky s kufrem peněz
„Cítím se tu příjemně, jako mezi přáteli,“ zapsal si do deníku Hitlerův ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop během pobytu ve městě, kde na jeho počest vlály na budovách nacistické vlajky a na recepcích se hrála nacistická hymna.
Byla druhá polovina srpna 1939, do vypuknutí války zbývalo pár dní – a tím městem, kde byl von Ribbentrop tak mile přivítán, byla Moskva.
Pakt Ribbentrop-Molotov
Spolupráce nacistického Německa se stalinským Sovětským svazem patří k etapám, o kterých se po válce ve východním bloku moc nemluvilo. Když před dvěma lety probíhal v Rusku výzkum veřejného mínění, vyšlo najevo, že 38 % Rusů o smlouvě mezi Hitlerem a Stalinem neví.
Smlouva bývá často označována jako „pakt Ribbentrop-Molotov“ podle ministrů zahraničních věcí, kteří ji dojednali; jen naivní pozorovatel si ale může myslet, že v diktaturách, jakými Německo a Sovětský svaz v létě 1939 byly, může ministr zahraničí něco svobodně dojednat.
Jak je možné, že dva nesmiřitelní rivalové si podali ruce? Podle historiků byl Stalin zaskočen jednáním velmocí o Československu v Mnichově v září 1938; jak tím, že nebyl pozván, tak způsobem, jakým se západní státy zřekly závazků vůči Československu. Stalin pochopil, že princip kolektivní bezpečnosti, systém mírových ujednání, nikam nevede. A došlo mu, že rozpory mezi západními mocnostmi může obratně využívat ve svůj prospěch.
Napadení Polska
Hitler se pro změnu chystal k tažení do Polska a potřeboval jistotu, že Sovětský svaz nepůjde Polsku na pomoc. Ani to by ale nestačilo pro dohodu mezi Hitlerem a Stalinem. Sovětský svaz vedl v roce 1939 jednání také s Velkou Británií a Francií. Dodnes není jasné, proč se protahovala a na čem ztroskotala.
Historikové se přiklánějí k názoru, že obě demokratické země chtěly Sovětský svaz za partnera, nechtěly ale přistoupit na jeho územní ambice – Stalin měl své zájmy v Pobaltí (kromě Litvy), ve Finsku a rumunské Besarábii. Řečeno jednoduše: demokratické státy žádaly od Stalina spolupráci a pomoc v případě válečného konfliktu – Hitler naproti tomu Stalinovi nabízel „mír“ a územní zisky.
Sovětský diktátor si s ohledem na své zájmy vybral spolupráci s Německem. Smlouva byla podepsána 23. srpna 1939 včetně tajného dodatku, podle kterého se obě země podělily o polské území. Od západu bylo Polsko napadeno Německem 1. září, od východu Sovětským svazem 17. září. Válka začala.
Pochybná kariéra
Pro von Ribbentropa (1893-1946) bylo dojednání smlouvy se Stalinem jedním z vrcholů jeho pochybné kariéry. Od února 1938 do května 1945 byl coby Hitlerův ministr zahraničí u mnoha dalších špinavostí, které nacistická říše páchala.
Sami němečtí historici například označili jeho podíl na holokaustu za „šokující“. Na konci války se pokoušel z Německa uprchnout, zatčen byl v polovině června 1945 v hamburském bytě své milenky. V kufru měl statisíce marek a americké dolary. Norimberským tribunálem byl odsouzen k trestu smrti a 16. října 1946 popraven.
Nejen podíl Joachima von Ribbentropa na sovětsko-německé smlouvě ze srpna 1939 hodnotí v pořadu Portréty publicista Pavel Hlavatý. Vysíláme v repríze.
Související
-
Třetí muž třetí říše Hess je dodnes předmětem konspiračních teorií. Spáchal opravdu sebevraždu?
Jednou ze záhad 2. světové války je příběh nacisty Rudolfa Hesse. Příznivce konspiračních teorií vzrušují otázky o důvodech jeho letu do Británie a nejasné smrti.
-
Adolf Eichmann – dirigent konečného řešení
„V životě bylo pro mě nejdůležitější poslouchat rozkazy,“ napsal Adolf Eichmann ve svých pamětech. Snažil se tím zbavit viny za smrt 6 miliónů Židů.
-
Erwin Rommel: Ten Hitler snad není normální?
Německý polní maršál Erwin Rommel byl považován za jednoho z nejlepších taktiků druhé světové války. Rommel, přezdívaný Pouštní liška, se proslavil jako velitel Afr...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.