Mašek, Ježek, Stráský, Macek, Baudyš a Sokol. Příběhy pozapomenutých Politiků devadesátek
Devadesátá léta, to byla doba zásadních politických, společenských a ekonomických změn. Doba, kdy jedni opatrně ohledávali prostor svobody – a druzí si ji naplno a bez zábran užívali, často i na úkor druhých. Co z devadesátých let zbylo v české politice? Speciál Portrétů s názvem Politici devadesátek se ohlédne za lidmi a stranami, na které se už – možná neprávem – zapomnělo.
Všechny epizody
Cyklus Devadesátky odstartuje v Portrétech připomínkou malé, ale poměrně vlivné strany Občanská demokratická aliance, která vznikla v prosinci 1989 a jejíž postupný pád začal už v polovině 90. let.
Nejprve z čela strany odešel předseda Jan Kalvoda, pak se v rychlejším tempu vystřídalo několik dalších předsedů a v únoru 1998 vyvrcholil skandál s poněkud exotickým sponzorem.
Strana se stala součástí Čtyřkoalice a zanikla koncem roku 2007. Připomeneme dva její výrazné politiky: poslance Ivana Maška (1948–2019), který byl v 90. letech místopředsedou rozpočtového výboru, členem stálé komise pro kontrolu činnosti BIS a předsedal poslaneckému klubu ODA.
Další osobností, o které bude řeč, je jeden z otců kuponové privatizace, ekonom Tomáš Ježek (1940–2017). Byl jednou z hlavních postav polistopadové transformace ekonomiky. Působil jako ministr pro privatizaci, krátce vedl Fond národního majetku a řadu let stál v čele Komise pro cenné papíry.
Řeč přijde také na politiky dodnes existující ODS. Portréty představí posledního federálního premiéra Jana Stráského (1940–2019), který řadu let pracoval jako úředník ve Státní bance československé, po listopadu 1989 byl ministrem, předsedou vlády a půl roku vykonával část pravomocí hlavy státu.
Vyzkoušel si také nelehké působení v čele šumavského národního parku. Stráský byl znám jako nadšený turista a vášnivý kuřák.
Stranou nezůstane ani jeden ze zakladatelů a dlouholetý místopředseda ODS Miroslav Macek (1944–2024), výrazná osobnost strany, kterou pomáhal zakládat a později ji i otevřeně kritizoval.
V době rozpadu Československa byl Macek místopředsedou federální vlády a vedl ministerstvo práce a sociálních věcí. Byl činný i literárně, psal knihy a překládal z angličtiny, například Shakespearovy sonety.
Portréty přiblíží také život Antonína Baudyše (1946–2010), který patřil k nejvýraznějším politikům KDU-ČSL první poloviny 90. let. Byl místopředsedou české i federální vlády a prvním ministrem obrany samostatné České republiky.
Po odvolání z vlády v roce 1994 se postupně stáhl z politického života a občas veřejně vystupoval převážně v souvislosti se svou další profesí, astrologickým poradenstvím.
Posledním z Politiků devadesátek, speciálu Portrétů, je Jan Sokol (1936–2021), filozof, který patřil k nejvýraznějším českým křesťanským intelektuálům.
Podílel se na českém ekumenickém překladu Bible, patřil mezi první signatáře Charty 77, v 90. letech stál u zrodu Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.
Po listopadu 1989 zasedal ve Federálním shromáždění, byl ministrem školství ve vládě Josefa Tošovského i kandidátem na prezidenta.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.