Mašek, Ježek, Stráský, Macek, Baudyš a Sokol. Příběhy pozapomenutých Politiků devadesátek

Politici devadesátek: Antonín Baudyš. Kdo opravdu vystřelil v letadle cestou do Švédska?

20. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Antonín Baudyš v roce 1994 | Foto: Dan Materna, MF DNES + LN / Profimedia

Politici devadesátek: Antonín Baudyš. Kdo opravdu vystřelil v letadle cestou do Švédska? (3. díl z 4)

Antonín Baudyš patřil k nejvýraznějším politikům KDU-ČSL první poloviny 90. let. Byl místopředsedou české i federální vlády a prvním ministrem obrany samostatné republiky. Ve speciálu Portrétů na něj zavzpomíná Cyril Svoboda, který byl několik let předsedou KDU-ČSL.

Antonín Baudyš se narodil v září 1946. Vystudoval Strojní fakultu Českého vysokého učení technického, v roce 1981 získal titul CSc., o sedm let později byl jmenován docentem. Na ČVUT pak působil jako pedagog do roku 1989. Věnoval se i vědeckovýzkumné činnosti v oblasti přesné mechaniky a optiky, je podepsán pod řadou zlepšovacích návrhů, vynálezů a autorských osvědčení – mimo jiné byl autorem osvětlení palubní desky Škody Favorit.

Čtěte také

Do vlády byl Baudyš, od roku 1970 člen lidové strany, jmenován v prosinci 1989 a stal se místopředsedou vlády České republiky. V kabinetu působil až do července 1992, mimo jiné zodpovídal za vědu. Druhou polovinu roku strávil jako místopředseda federální vlády rozpadajícího se Československa, pověřený řízením ministerstva dopravy.

Do povědomí veřejnosti se nejvýrazněji zapsal působením v čele ministerstva obrany nově vzniklé České republiky. Zahájil prověrky důstojnického sboru, připravil novou koncepci financování armády a podporoval atlantickou orientaci země. Velký rozruch ale vyvolala Baudyšova iniciativa na řešení tehdejšího konfliktu v Bosně a Hercegovině.

Vážnost armády

Návrh, aby „garanty budoucího vývoje a hledání řešení byly ty státy, jejichž státní identita je spojena s náboženskými hodnotami účastníků konfliktu“, zaslal zahraničním státníkům, aniž tuto iniciativu konzultoval s vládou či parlamentem.

Další rozruch vyvolala Baudyšova cesta do Švédska v roce 1994, během níž jeden z členů ochranky prostřelil služební pistolí podlahu letounu a zasáhl i nádrž paliva.

Antonín Baudyš v Pochoutkách

Kvůli těmto událostem i vzhledem k řadě skandálů v armádě se Baudyš stal předmětem kritiky. V září 1994 proto tehdejší předseda vlády Václav Klaus navrhl jeho odvolání. Prezident Václav Havel následně odvolání zdůvodnil i tím, že Baudyš „vinou rozmanitých, neuvážených či sporných kroků a veřejných vyjádření“ rychle ztrácel vážnost u veřejnosti, což poznamenalo i vážnost armády.

Po odchodu z vlády se Baudyš v politice příliš neangažoval. Výjimkou byla kandidatura do Senátu v roce 1996, kdy však ve volebním obvodu Mělník nepostoupil do druhého kola. Poté se věnoval astrologii.

Zemřel po dlouhé a těžké nemoci v srpnu 2010 ve věku 63 let.

autor: David Hertl | zdroj: Český rozhlas

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.