Říká se, že kdo si pamatuje devadesátky, ten je neprožil. Pamatujete si na politiky a politické strany z devadesátek? Kdo byl otcem kuponové privatizace? Jaký politik letěl v letadle, kde se střílelo? Kdo byl poslední premiér federální vlády? Nebo jaký filozof se málem stal prezidentem?
V Portrétech (každý březnový čtvrtek) se vrátíme k politikům z 90. let, na které už se skoro zapomnělo.
V Tématu Plus (každou sobotu) mapujeme, jaké tehdy vycházely knihy, jak trh časopisů ovládlo porno, jak si s tržním prostředím poradila filmová branže a jak se změnila televizní zábava.
Po 21. hodině pak všechny vzpomínky doplní i archivní Dokument Plus.
Nenechte si ujít
-
Otto Wichterle – od silonek ke kontaktním čočkám
Vědec, který téměř po celou dobu své vědecké práce komunistický režim v Československu značně znervózňoval, se jmenoval Otto Wichterle (1913–1998).
-
Devadesátky: Četlo se všechno a všude
Sametová revoluce v listopadu 1989 přinesla nejen změnu politických poměrů, ale především návrat svobody. To se projevilo i v knihkupectvích a literatuře.
-
Dětství za normalizace, přetlak u přijímaček, dospělost v devadesátkách. Jak se žilo Husákovým dětem
Husákovy děti jako generace měly kvůli své početnosti menší šanci, že se dostanou na gymnázium nebo na vysokou školu. V čem dalším je narození v 70. letech ovlivnilo?
-
S Dubčekem Československo zemřelo
7. listopadu 1992, symbolicky v den výročí bolševické revoluce, zemřel Alexander Dubček, ikona pražského jara a po listopadu 1989 předseda federálního parlamentu.
-
Devadesátky BONUS: Občanské fórum se rozpadlo na základě sporů o ekonomickou transformaci země, vzpomíná Bursík
V devadesátkách vzniklo a brzy pak zaniklo mnoho politických stran a hnutí. Patřilo k nim i Občanské hnutí plné až přeplněné výraznými osobnostmi.
-
Vladimír Mečiar a Fedor Gál aneb Zrození Krakena
Veřejnost proti násilí (VPN) – slovenská analogie Občanského fóra – se zformovala v průběhu listopadu a prosince 1989.
-
Ve volbách 1990 chtělo do parlamentu přes stovku nových stran. To byla žeň, vzpomíná novinář Nováček
Začátkem roku 1990, tedy po zvolení Václava Havla prvním prezidentem Československa, došlo i na vznik úplně nových politických stran. A že jich bylo. Víc bonus Devadesátky.
-
Vladimír Mečiar a Petr Pithart? Byli něco jako kobra a králíček
Po volbách v červnu 1990 nastoupili do úřadu dva národní premiéři: právník a historik Petr Pithart a právník Vladimír Mečiar.
-
Kuponová privatizace byla šokovou terapií, myslí si historik
Změny, které přicházejí po listopadu 1989 se týkaly všech oblastí fungování státu. Jednou z nich byla i ekonomická transformace.
-
Devadesátky aneb Návrat antisemitismu
Antisemitské projevy sílí zpravidla v souvislosti s výraznými společenskými otřesy a krizemi. Nejinak tomu bylo i při změně politického systému po listopadu 1989.