Otto Wichterle – od silonek ke kontaktním čočkám

31. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Profesor Otto Wichterle | Foto: Vlasta Luťanská / Právo, Fotobanka Profimedia

Otto Wichterle: Od silonek ke kontaktním čočkám

Být nadaným vědcem a vynálezcem může být výhoda v systému, který funguje, v totalitním režimu ale spíš znervózňovat. Člověkem, který téměř po celou dobu své vědecké práce komunistický režim v Československu znervózňoval, byl Otto Wichterle (1913–1998).

Příběh nadaného dítěte, které spadlo do močůvky, aby potom v devíti letech nastoupilo rovnou do 5. třídy, a po roce hned na gymnázium, je popsaný v memoárové literatuře.

Replika prvního čočkostroje z dětské stavebnice Merkur

Wichterle sepsal rozsáhlé paměti, ve kterých se čtenáři o jeho životě dozvědí hodně. Třeba, že to byla jen náhoda, která vědce na počátku 2. světové války přivedla do Zlína k Baťovi, kde se mu podařil objev silonového vlákna.

Další náhoda – setkání ve vlaku – vedla pro změnu k zahájení rozsáhlého výzkumu, na jehož konci byla vhodná látka pro výrobu kontaktních čoček a ještě později i samotné čočky. Dozvíte se i o problémech, které Otto Wichterle měl se „státními a stranickými orgány“.

Milionářský synek?

A měl jich hodně – už po roce 1948, kdy nejprve tento „milionářský synek“ nemohl cestovat – pocházel totiž z rodiny, která vlastnila slavnou továrnu na výrobu automobilů Wikov, a velké problémy se přidaly po roce 1968.

Otto Wichterle (1913–1998)

Nebylo to náhodou: Otto Wichterle byl jedním z těch, kteří společně s Ludvíkem Vaculíkem formulovali některé pasáže prohlášení Dva tisíce slov. Vzhledem k tomu, že normalizační režim označil Dva tisíce slov za jeden z klíčových dokumentů „kontrarevoluce“, bylo celkem jasné, že Wichterleho čekalo po roce 1968 hodně starostí.

Nejenže mu bylo opět znemožněno a později výrazně ztíženo cestování, ale byl také obklopen sítí spolupracovníků Státní bezpečnosti, kteří na Wichterleho pravidelně donášeli.

StB

V archivu Ústavu pro studium totalitních režimů můžete najít desítky stránek dokumentů, které dokládají, nakolik smutná to byla doba. V Ústavu makromolekulární chemie, kde Wichterle pracoval, mu byla průběžně kontrolována korespondence a později i telefon.

Výstava věnovaná stavebnici Merkur v Českých Velenicích. Na snímku stroj na výrobu kontaktních čoček, který z Merkuru sestavil Otto Wichterle

Státní bezpečnost také pravidelně zjišťovala stav jeho tuzexového účtu. Když se jednou Wichterle vydal do Bratislavy na návštěvu Anny Masarykové, vnučky Tomáše Garrigua Masaryka, byl při odchodu z jejího bytu StB zatčen.

Jako příběh z jiného světa pak vypadá návštěva člena předsednictva Ústředního výboru KSČ Jozefa Lenárta v Wichterleho v laboratoři. Vysoce postavený funkcionář a jeden z představitelů husákovského normalizačního režimu se přišel podívat na „starého známého od Bati“ a poptat se na výzkum a aplikaci jeho výsledků do praxe. Návštěva ale zůstala „bez následků“, Wichterleho žalostná situace se nijak nezměnila.

Charta 77

Na druhou stranu – sám Wichterle, v roce 1968 velmi činorodý, v 70. letech poněkud ubral ze svých politických aktivit. Když za ním přišel Jan Patočka a nabídl mu podpis Charty 77, „…Wichterle reagoval v tom smyslu, že s textem Charty nebude nikdo souhlasit a signaci odmítl….“ – tak to alespoň stojí v materiálech Státní bezpečnosti.

Pamětní deska Otto Wichterle a Anny Wichterlové ve Svatplukově ulici v Prostějově

Při výslechu v Bartolomějské ale vzápětí neváhal upozornit estébáky, že „ze strany stranických a státních orgánů nebylo dobré tuto akci tak rozdmýchávat“. Kampaň, kterou normalizační režim v prvních měsících roku 1977 v souvislosti s Chartou 77 spustil, mohla skutečně někomu připomínat 50. léta.

Příkře se Wichterle o Chartě vyjádřil v říjnu 1979, kdy už bylo po procesu s představiteli tohoto občanského sdružení.

Jeden z udavačů, nasazených do těsné blízkosti Wichterleho, běžel ještě za tepla oznámit estébákům, že „Wichterle se vyjádřil k soudnímu rozsudku s chartisty v tom smyslu, že co si zasloužili, to mají. Dle jeho názoru dostali tresty ještě nižší, než je příslušná sazba.“

Celý pořad z cyklu Devadesátky najdete v audiozáznamu.

autoři: David Hertl , Doubravka Olšáková

Související