Vladimír Mečiar a Petr Pithart? Byli něco jako kobra a králíček
Po volbách v červnu 1990 nastoupili do úřadu dva národní premiéři: právník a historik Petr Pithart za Občanské fórum jako předseda české vlády. Pithart vlastně pokračoval ve funkci, do které byl jmenován několik měsíců předtím. A právník Vladimír Mečiar za Veřejnost proti násilí, a to jako premiér slovenský. V prvním půlroce 1990 byl slovenský ministr vnitra.
Dvojice mužů, v mnohém protikladných. Petr Pithart jako přemýšlivý intelektuál, prakticky neustále reflektující své politické kroky a Vladimír Mečiar jako impulzivní a stále více populistický politik.
V období jejich vlády pak začalo stále víc dozrávat odlišné politicko-společenské nastavní obou hlavních národů federace.
Česká společnost, která slovenský problém dlouho nebrala příliš vážně, tak spíš než česky se cítila prostě československy. Versus společnost slovenská, prahnoucí po emancipaci a hledající pro tento proces adekvátní podobu (přičemž úplná samostatnost to většinově dlouhou dobu nebyla).
Vznik HZDS
Období červenec 1990–duben 1991, kdy byl Vladimír Mečiar odvolán z funkce slovenského premiéra, bylo naplněno nejenom řadou nově přijatých zákonů, nejrůznějších jednání a zahájení tržní reformy, ale také posunu uvnitř slovenské společnosti (a následně i české), co se týče státoprávního uspořádání.
Čtěte také
V první fázi to pak – na slovenské politické rovině – vyvrcholilo rozpadem Veřejnosti proti násilí, tj. odchodem Vladimíra Mečiara a jeho stoupenců. Ti nejprve založili platformu VPN – Za demokratické Slovensko, která se později přeměnila na samostatné Hnutí za demokratické Slovensko. Vladimír Mečiar pak byl v dubnu 1991 zbaven funkce slovenského premiéra.
V pořadu jsou – z archivních snímků Českého rozhlasu, použity nahrávky projevů obou premiérů, ukázky z jejich rozhovorů i vzpomínek a rovněž úryvky z odborné historické literatury. Vysíláme v repríze z roku 2017.
V další části se vydáme i za dalším mužem Václavem Klausem.
Související
-
Devadesátky ve filmu: Od pádu Barrandova k Nahotě na prodej
„Zatmělo se mi před očima, vyskočil jsem na pódium a zařval: ,Vy jdete do p….!. A my jdeme do stávky‘!“ vzpomíná režisér Václav Marhoul na osudný 21. listopad 1989.
-
Devadesátky: Po opoziční smlouvě přestali lidé politikům věřit
Co znamenala pro českou společnost opoziční smlouva? A jak ji zasáhla nezaměstnanost? Cyklus Českého rozhlasu Plus Devadesátky se ohlíží za fenomény porevolučních let.
-
Herman: Církve dostaly příležitost, a tu kartu zvedly. Do té doby nám komunisti jen vymývali mozky
„Po dobu komunistického režimu patřilo téma církev do oblasti jakéhosi zoologického exota, bylo tady informační embargo,“ vzpomíná diplomat Daniel Herman.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.