Václav Klaus nejdřív hledal „své téma“ – až našel euroskepticismus
V éře Václava Klause vstoupila země do Evropské unie a stala se součástí Schengenského prostoru. Paradoxně silná kritika evropské integrace byla jedním z jeho hlavních témat v roli prezidenta. Novinář Petr Nováček i politolog z Masarykovy univerzity v Brně Miloš Gregor se shodují, že pro Klause bylo nástupnictví po Václavu Havlovi velkou výzvou.
Nějaký čas tak hledal témata, kterými by se vůči svému předchůdci vymezil. Našel si tak euroskepticismus a upřednostňování ekonomických zájmů před těmi lidskoprávními.
„Ve svých projevech nebyl tak poetický jako Václav Havel, ale měl je vždy dobře postavené a racionálně vyargumentované. Byl to také první český prezident, který se musel pokusit vybalancovat svůj vztah k politické straně, ze které vzešel a odpoutat se od ní natolik, aby ho veřejnost přijala jako nadstranickou hlavu státu,“ podotýká Gregor.
Podle bývalého ministra a předsedy Poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomíra Zaorálka si Klaus udržel rozhodující vliv a měl díky němu podíl například na pádu pravicové koaliční vlády Mirka Topolánka během českého předsednictví Evropské radě.
Na rozdíl od svého předchůdce i následovníka byl Klaus aktivní sportovec a zřejmě i proto se po dobu mandátu jen velmi zřídka potýkal se zdravotními problémy. Fyzioterapeut Pavel Kolář, který pečoval o všechny tři české prezidenty, řešil maximálně několik úrazů, nikoli vážnější chronická onemocnění.
S Klausem ho pojí přátelství z tenisových kurtů a vzpomíná na něj jako na prezidenta, který dokázal naslouchat názorům druhých.
„Byli jsem oba v takové partě, která chodila každou neděli odpoledne do hospody na pivo. Sedávali jsme sice pod tabulkou s nápisem ‚politische gespräche verboten‘, ale pokud už na politiku došlo, diskuse všech, včetně Václava Klause, se nikdy nebrala osobně a nezanechávala po sobě nepříjemnou pachuť.“
Poslechněte si celý dokument o druhém českém prezidentovi, připravil Jan Herget. I v tomto díle najdete bonusová audia, která najdete pouze na webu.
Související
-
Václav Havel měl jakousi vnitřní povinnost vždy hájit lidská práva světa
Václav Havel (5. října 1936 – 18. prosince 2011) vstupoval do úřadu prezidenta České republiky za výjimečných okolností.
-
Přispěl jsem k politické i ekonomické proměně země, vzpomíná dnes Václav Klaus na Občanské fórum
Před třiceti lety se definitivně rozpadlo Občanské fórum. V hnutí, které vzniklo z iniciativy disidentů, se totiž už velmi brzy projevily rozdíly hlavních lídrů.
-
Václav Klaus: Se schopnými odborníky se na úroveň Západu dostaneme do 10 let
Jaká nás čeká budoucnost? Má Československo šanci zařadit se znovu mezi vyspělé země, dokážeme ještě srovnat krok se Západem? S těmito otázkami se redaktorka deníku...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.