Jan Herget
Vede programové řady Návraty do minulosti a Úžasné životy.
V roce 2005 absolvoval činoherní herectví na brněnské JAMU a do roku 2008 působil v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Následně se rozhodl pro novinářskou profesi a po dvouletém sbírání zkušeností v Hitrádiu Faktor zamířil do Českého rozhlasu, kde pracoval v letech 2008 – 2019 v sekci zpravodajství. Nejprve jako redaktor, později jako editor a v závěru své rozhlasové etapy se podílel na vedení domácí redakce. Kromě zpravodajství se pod hlavičkou rozhlasu věnoval i autorské tvorbě, především velkoformátovým dokumentům o uměleckých osobnostech (například Soňa Červená, Vlasta Chramostová, Eduard Cupák). Dále psal scénáře pro menší dramatické formáty, je autorem několika minutových her a vyzkoušel si i roli moderátora v pořadu Klub Rádia Junior. V rozhlase se také 7 let podílel na elévském programu jako lektor a byl členem organizačního výboru mezinárodního festivalu Prix Bohemia Radio.
Další tvůrčí aktivitou Jana Hergeta je literatura. Napsal dvě herecké biografie Laďka Kozderková – Lady Muzikál a Petr Haničinec – Vztekloun s jemnou duší. A dále knihu o sídlech Českého rozhlasu Budovy, které mluví. Paralelně s ní natočil i patnáctidílný dokumentární seriál Tady bydlí rozhlas.
V letech 2019 – 2021 pracoval v televizi Prima, kam byl přizván k rozjezdu projektu CNN Prima NEWS na pozici Vedoucího vydání Hlavních zpráv.
Sezonu 2021/2022 strávil v Národním divadle jako PR souboru Laterny magiky.
V březnu 2022 se vrátil do Českého rozhlasu na pozici dramaturga dokumentů. Stál například za sérií Slaměné vdovy a jako autor připravil speciální série Tři prezidenti a Profesionálové. Od 1. dubna 2023 je vedoucím Tvůrčí skupiny Dokument a Publicistika. Dále se věnuje dramaturgii cyklů Návraty do minulosti a Úžasné životy a také tvorbě dokumentárních pořadů, psaní scénářů pro rozhlasové Příběhy z kalendáře a televizní Kalendárium a také režíruje audioknihy.
Všechny články
-
Masarykova univerzita vznikla jako konkurence pražské Karlově univerzitě
Vysoká škola sídlící v Brně nenese jméno našeho prvního prezidenta náhodou. Tomáš Garrigue Masaryk už od konce 19. století prosazoval konkurenční prostředí.
-
Skutečné životy převaděčů se od filmového zpracování výrazně lišily. Králem Šumavy byl Josef Hasil
Film s tímto názvem si asi většina z nás vybaví. Děj byl inspirovaný osudy hned několika převaděčů, jejichž skutečné životy se od filmového zpracování výrazně lišily.
-
Jagellonci měli potomky v pozdním věku, tím se jejich vláda rozprostřela do dvou staletí
Po smrti krále Jiřího z Poděbrad zvolil český sněm jako jeho nástupce šlechtice z rodu Jagellonců. Vladislav II. usedl na trůn roku 1471, kdy mu bylo pouhých 15 let.
-
Kevin Mitnick. Počítačový hacker, který se vloupal do systémů IBM, Motorola a Nokia Roky unikal FBI
Od 80. let obávaný fantom digitálního světa. FBI ho konečně dopadla po moholatém pátrání 15. února 1994. Po propuštění z vězení se stal expertem na bezpečnost.
-
Počátky rozhlasového vysílání: Technická novinka nabídla posluchačům do té doby nevídané zážitky
Dne 18. května 1923 zahájil vysílání Československý rozhlas. Jeho první vysílač stál na letišti v Praze-Kbelích, kde bylo také improvizované studio v plátěném stanu.
-
Malíř Zdeněk Burian. Pravěku zůstal věrný do konce života
Narodil se 11. února 1905. Na pražskou AVU nastoupil jako zázračné dítě už ve čtrnácti letech, ale po roce školu opustil. K malování se dostal přes manuální práce.
-
Obchodní dům Kotva. Brutalistní styl s půdorysem připomínajícím včelí plástev
Obchodní dům Kotva byl slavnostně otevřen 10. února 1975. Nahradil 280 obchodů rozesetých po centru Prahy. O zákazníky se staralo na 2 tisíce zaměstnanců.
-
Čtyřicet let komunistických prezidentů: Gottwaldem to začalo, Husákem skončilo
Počátkem roku 1948 ovládli Československo komunisté a začala éra čtyř desítek let, kdy na pražském hradě úřadovali komunističtí prezidenti. Tím prvním byl Klement Gottwald.
-
Kořeny černého divadla nalezneme už ve starověké Číně. Za svou renesanci však vděčí Čechům
Kořeny černého divadla bychom nalezli už ve starověké Číně a později v Japonsku. Za svou renesanci ve 20. století však vděčí Čechům.
-
Charlie Chaplin. S érou němého filmu se rozloučil filmem Moderní doba
Film Moderní doba měl ve Washingtonu premiéru 5. února 1936. Autorem scénáře, režisérem i představitelem hlavní role byl král filmové grotesky Charlie Chaplin.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »