Pomoc potřebným mě prostě přitahuje, přiznává Jungová z nízkoprahové dílny Metráž
„Je úžasné pozorovat ženy, které si na začátku vůbec nevěří a vypadají, že nedokážou vzít do ruky ani tužku. Hrozně se toho bojí, ale nakonec jejich tvorbou vzniknou krásné a zajímavé věci,“ říká divadelní režisérka a dramaterapeutka Kateřina Jungová, spoluzakladatelka nízkoprahové dílny Metráž.
To, že chce pomáhat potřebným, k ní přicházelo postupně. Nejdřív to byla pomoc lidem na ulici v charitativní organizaci Naděje, kde prošla i terapeutickým výcvikem. „Prostě mě to mnohem víc přitahovalo. Přišlo mi, že je tam větší pole na experimentování a objevování, tato práce je nesmírně zajímavá,“ přiznává.
Čtěte také
Metráž je dílna pro ženy, které se ocitly v tísnivé sociální situaci, ohrožené sociálním vyloučením, násilím, bezdomovectvím a chudobou. V dílně ale vyrábějí designové doplňky, tvoří módu, a to spolu s vyhlášenými designérkami, šperkařkami apod.
Co Kateřině Jungové osobně přináší práce na projektu, který pomáhá ženám z okraje společnosti? Kdy si uvědomila, že divadelní režie není práce pro ni a rozhodla se pracovat v náročné sociální práci? Metráž je na trhu už deset let, co všechno se jim podařilo?
Odpovědi nabízí pořad Hovory Markéty Vozkové, poslechněte si víc.
Související
-
Největší bariéry jsou v našich hlavách, říká o zaměstnávání...
Všechny české firmy s více než 25 zaměstnanci musí zaměstnávat alespoň 4 % zdravotně postižených.
-
Daniel Kroupa: Bezdomovci
Máme teplý podzim a mnohý z nás si libuje, že přes den nemusíme topit a když vysvitne sluníčko, můžeme posedět u kávy i venku.
-
Aby šlo s bezdomovci sociálně pracovat, musí bydlet, tvrdí...
Brno právě startuje pilotní projekt sociálního bydlení. Cílem je město, ve kterém nebudou žádní bezdomovci, a na ubytovnách nebudou bydlet rodiny s dětmi. Za rok by...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.