Aby šlo s bezdomovci sociálně pracovat, musí bydlet, tvrdí náměstek brněnského primátora

14. duben 2016

Brno právě startuje pilotní projekt sociálního bydlení. Cílem je město, ve kterém nebudou žádní bezdomovci, a na ubytovnách nebudou bydlet rodiny s dětmi. Za rok by stejný systém měl fungovat po celé České republice. Tou dobou by už měl platit dlouho diskutovaný zákon o sociálním bydlení.

Proč se obcím vznikající zákon nelíbí, a co navrhují? Vyřeší norma nakonec problém bezdomovectví?

„Zákon o sociálním bydlení problém bezdomovectví nevyřeší,“ uvedla v pořadu Pro a proti starostka Kunína a členka předsednictva Svazu měst a obcí Dagmar Novosadová.

Podle ní se problém jinak než sociální prací vyřešit nedá. „S těmito lidmi musíte pracovat, učit je bydlet a všechny další návyky.“

„Pořád také ještě máte lidi s různými závislostmi, kteří bydlet opravdu nebudou chtít, a těm pomoci asi není,“ soudí starostka.

S tím, že všechny obce dostaly dříve od státu bytový fond, starostka nesouhlasí. „Jsou obce, které bytový fond nikdy nedostaly, nemají ho k dispozici, a nemají ani kde stavět nové byty a nové bydlení.“

„My k řešení problémů nepotřebujeme zákon o sociálním bydlení. Myslím si, že osvícená zastupitelstva tyto problémy řeší už teď, a nečekají na nový zákon,“ dodala Novosadová.


Novosadová: „Zkušenost a praxe je skutečně opravdu někdy jiná. Mám dlouholeté zkušenosti na pozici starostky, a nejsou mnohdy kladné: lidé bydlí, ale neplatí nájem, bydlení si neváží. Ale nechci házet všechny do jednoho pytle, to samozřejmě nejde.“

Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan tvrdí, že má množství analýz ze zahraničí. „Tam tímto systémem šli, a bezdomovectví rodin se jim skutečně podařilo vyřešit.“


Hollan: „Chceme testovat nové progresivní přístupy známé ve světě, které souvisí přímo se sociální prací. Ty tvrdí, že aby s člověkem bylo možno sociálně pracovat, musí nejdříve důstojně bydlet. Když bude bydlet pod mostem, tak se s ním pracovat nedá, aby začal chodit do školy, do práce. Jediná podmínka u nás je, aby platil nájem.“

„Ano, máme tady 10 % lidí, kteří na ulici bydlet chtějí, ale těch 90 % tam bydlet nechce,“ tvrdí. „Když se vše dobře nastaví, městu odpadne velká část problémů.“

Jaká bude finální podoba zákona, se prý ještě uvidí. „Není potřeba, aby 6 tisíc obcí v České republice mělo povinnosti zřídit sociální bydlení, je potřeba to řešit na úrovni logických celků, pak už se nějaká dohoda najde,“ doufá náměstek.

„To, že jsou některé obce v Česku osvícené, není protiargument proti tomu, že zde má být státní koncepce sociálního bydlení s doprovodnou legislativou,“ upozornil Matěj Hollan.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.