Podzim 1954 v rozhlasovém vysílání: S radostí k volbám a do fronty na maso
Přesně 97,89 procent hlasů – tolik získala v československých „volbách“ v listopadu 1954 jediná komunistickou stranou povolená kandidátka. Je to hodně? Daleko zajímavější je údaj, kolik lidí hlasovalo proti. I o tom se bude hovořit v pořadu Archiv Plus věnovaném událostem podzimu 1954.
Volby do poslanecké sněmovny – tehdejším slovníkem Národního shromáždění – byly pro komunistické vedení státu klíčovou událostí druhé poloviny roku 1954. Byly to volby se vším všudy, co si s nimi spojujeme i dnes.
Čtěte také
Rozhlas vysílal jakési předvolební spoty na podporu jediné kandidátky, v archivu se dochoval projev loutkáře Josefa Skupy. Šéf komunistické strany Antonín Novotný apeloval na pečlivou přípravu voleb.
Před volebními místnostmi nesměli chybět dechové kapely nebo pionýři s nacvičeným programem, soubory lidové tvořivosti s tanečním vystoupením. „Volební den má být radostný,“ vysvětloval Novotný na aktivu komunistických tajemníků tři týdny před volbami.
Nedostatky a bílé lístky
Uvážíme-li, co všechno vedení komunistické strany dělalo pro jednoznačný výsledek voleb, není tak zajímavý počet lidí, kteří pro onu jedinou kandidátku hlasovali, jako počet těch, kteří hlasovali proti.
Čtěte také
V listopadu 1954 to bylo mimochodem možné naposledy: tehdy ještě existovaly takzvané „bílé lístky“, kterými mohli dát voliči najevo nesouhlas. Bylo jich odevzdáno téměř 200 tisíc.
„To je tehdy počet voličů odpovídající Plzni,“ upozorňuje historik Zdeněk Doskočil, který v pořadu Archiv Plus komentuje ukázky z dobového rozhlasového vysílání z podzimu 1954.
Dojde také na neúnavného komentátora Zdeňka Nejedlého, který svérázným způsobem vysvětlil posluchačům rozhlasu, proč nemá smysl připomínat si 28. říjen 1918. Slovo dostane také prezident Antonín Zápotocký.
Čtěte také
Na své si tentokrát v Archivu Plus přijdou i milovníci „lehčího“ žánru – v rozhlasovém archivu se dochovalo několik hodin ze silvestrovského vysílání z 31. prosince 1954, ve kterém Miroslav Horníček přečetl mimořádně vtipnou povídku Vratislava Blažka. Ten v duchu komunální satiry „tepal“ do nedostatků v zásobování maloobchodu.
Byl to problém, což ostatně přiznával v projevech i Antonín Novotný. Chyběly základní potraviny, průmyslové zboží bylo nedostatkové stále – a pořád se ještě domácnostem omezovaly dodávky elektrické energie, protože jí bylo málo a přednost měly velké podniky. I takový byl podzim 1954.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.