Pobaltí konečně bez vlivu Ruska

23. listopad 2021

Největší audioportál na českém internetu

Podle údajů OSN bylo za války v Bosně v letech 1992-1995 vystaveno sexuálnímu násilí nejméně 20 000 žen. V bojích zemřelo na 100 000 lidí | Foto: Samir Yordamovic, Profimedia

Poslechněte si další díl seriálu 30 let poté

17. září 1991 byly v sídle OSN slavnostně vztyčeny vlajky Pobaltských republik. V cyklu Třicet let poté se tak dozvíte, jak se tyto země vymanily z vlivu Sovětského svazu.

Litva, Lotyšsko a Estonsko byly 17. září 1991 přijaty za řádné členy Organizace spojených národů. Sovětský svaz země Pobaltí okupoval na počátku 2. světové války. Po nacistickém útoku byly okupovány Německem a poté znovu až do roku 1991 Sovětským svazem.

Čtěte také

Ve všech třech zemích působilo velmi silné protikomunistické partyzánské hnutí, které bylo postupně zlikvidováno v průběhu 50. let.

Na konci 80. let – v souvislosti s počínajícím rozpadem Sovětského svazu – tam sílilo emancipační hnutí, které bylo v rámci SSSR zdaleka nejsilnější. Dostalo se dokonce do konfliktu i s reformátorem Gorbačovem, při jehož potlačování byli i mrtví. 

Členství v OSN poskytlo baltským státům prostor pro stabilizaci vlastní státnosti, všechny tři státy se později staly členy NATO i Evropské unie. 

Poslechněte si celý díl v audiozáznamu. 

autor: Pavel Hlavatý

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.