Česko je energetický skanzen a za řeči Babiše v OSN se stydím, přiznává Pirátka Balcarová, která cítí respekt k 16leté Gretě

26. září 2019

Státníky na klimatickém summitu OSN v New Yorku se pokoušela svým projevem plný emocí probudit 16letá Švédka Greta Thunbergová. Český premiér Andrej Babiš (ANO) její slova označil za sice zajímavé postřehy, vystoupení ale prý bylo hysterické a nevede k rozumné diskusi.

Čtěte také

Předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Česká pirátská strana) v Interview Plus tvrdí, že rozhodně nešlo o nějakou planou diskusi. „Přece tohle Greta napadá. To, že my dospělí, my politici jen mluvíme a neděláme nic konkrétního.“

Sleduje prý mladou Švédku už od počátku, kdy každý pátek demonstrovala před parlamentem. „Musím říct, že ta dívka ve mně budí velký respekt. Její odvaha a vytrvalost je nevídaná. Taky toho udělala strašně moc pro nastavení pozornosti směrem ke klimatickým změnám planety.“

Poslankyně se na její vystoupení v OSN dívala hned několikrát, i s vědomím negativních ohlasů u části české veřejnosti. „Já ji věřím, že mluví upřímně. Tak jak to sama cítí. Přijde mi, že u takto mladého člověka je pochopitelné, že je to emočně náročné. Současně rozumím i tomu, když pak poslouchá prázdné a neurčité projevy politiků, že ji to děsí.“

Jsme skanzen

Podle ministra životního prostředí Vladimíra Brabce (ANO) chce Česko do roku 2030 snížit emise CO₂ až o 40 %. „Je to velmi chabý cíl,“ odpovídá Balcarová na otázku, jestli jsou naše kroky dostačující, nebo ne.

Čtěte také

„Když budeme dodržovat pouze Pařížskou dohodu z roku 2015, tak se podle posledních informací vědců teplota na planetě do konce století zvýší o 3−4 °C.

„Takové oteplení už znamená velký rozvrat ekologických systémů a dopady na lidstvo budou ohromné. Takové, jaké si teď ani nedokážeme představit,“ tvrdí poslankyně Pirátů. Musíme prý přijmout, a to velmi rychle, ambicióznější cíle.  

Sama prý souhlasí s tím, co nám dlouhodobě vyčítá i Evropská komise. „Neměli bychom vyrábět víc energie, než sami potřebujeme, ale jít cestou úspor a obnovitelných zdrojů energií. Sice máme plno koncepcí a agend, ale v reálu, když se doopravdy přijímají zákony, které by změny nastartovaly, tak jde hlasování vládní koalice často proti nim.“

Premiér v této souvislosti už dřív prohlásil, že taky klidně může slíbit něco do roku 2050, podstatnější je, že plníme, co jsme podepsali v rámci Pařížské dohody. „Česko plní jen proto, že zaniklo plno znečišťovatelů životního prostředí v 90. letech v rámci velké restrukturalizace průmyslu. My doslova žijeme z toho, že tady část průmyslu zanikla. Tím bych se tedy nechlubila, protože nic pozitivního neděláme.“

Proč blokujeme snahy EU?

Balcarové taky vadí, že Česko spolu s dalšími zeměmi blokuje snahy EU na čistou planetu do roku 2050, stejně jako slova premiéra, podle kterého změny ekonomiky nesmí ohrozit náš průmysl.

Čtěte také

„Evropa má na to, aby byla lídrem, má na to ekonomicky a inovace znamená, že se změní i technologie. Český průmysl ohrožujeme tím, že zůstáváme na pozici energetického skanzenu… přestože svět běží dopředu – my neinovujeme, přitom na to jsou peníze. Projekt Čistá planeta totiž neznamená jen bezuhlíkovou ekonomiku, ale taky ekonomiku udržitelnou, moderní a konkurenceschopnou. Jinak nám ujíždí vlak. Teď máme poslední chvíli, kdy se ho můžeme chytnout.“     

Opravdu bychom měli odmítat přispívat do mezinárodního fondu na ochranu klimatu, ze kterého by se pomáhalo ohroženějším jižním státům? Opravdu budeme potřebovat desítky nebo stovky miliard, abychom řešili klimatické změny u nás? „Za to se stydím, co jinak říct. Řekl to náš premiér,“ dodává Dana Balcarová z České pirátské strany.

Víc si poslechněte v audiozáznamu Interview Plus. Ptal se Michael Rozsypal.

Spustit audio

Související