Smlouva s Vatikánem je výhodná jen pro církev. Umožní krýt sexuální zneužívání, naznačuje senátor

13. prosinec 2024

Smlouvu mezi Českou republikou a Vatikánem by měl podle skupiny senátorů přezkoumat Ústavní soud. Obávají se totiž, že by přinesla nerovnost mezi jednotlivými církvemi. Otázky vzbuzuje také ustanovení týkající se zpovědního tajemství. „Smlouva je označovaná jako lidskoprávní úmluva. Má se proto stát součástí našeho ústavního pořádku. Zda lidskoprávní úmluvou je, anebo není, by měl rozhodnout Ústavní soud,“ míní pro Český rozhlas Plus senátor Václav Láska z hnutí SEN 21.

Soud by podle něj měl řešit i to, zda smlouvou negarantujeme vysoká práva i pro církve budoucí, nebo nerovnováhu ve sjednaných závazcích. Stát se například zavazuje, že bude uznávat církevní svazky, zatímco ale kanonické právo ty civilní neuznává.

Čtěte také

„Ta smlouva je zcela jednostranná. Katolické církvi garantuje řadu ústavních práv. A oproti tomu je jen jedno pro nás nevýznamné ustanovení, že hranice arcidiecéze budou respektovat naše státní hranice, což je takové faktum,“ konstatuje.

Láska poukazuje na to, že smlouvu se Svatým stolcem má coby součást svého ústavního pořádku jen patnáct evropských zemí včetně mikrostátů, jako je San Marino nebo Monako. Téměř žádný z velkých států ale podobnou smlouvu nemá, anebo jen na nižší úrovni.

Smlouva se týká pouze katolické církve. Senátor ovšem zmiňuje gentlemanskou dohodu, podle níž budou stejná práva garantována i dalším církvím v Česku.

„Nabízí se otázka, zda to bude dodrženo. Pokud ano, pak tedy budeme garantovat stejná práva i třeba nově registrovaným církvím, o kterých nic nevíme. Odpověď není zřejmá a v obou případech je problematická,“ dodává.

Zpovědní tajemství pro všechny

Další spornou oblastí je zpovědní tajemství. Smlouva zavádí nový termín pastorační pracovník, který ale české právo nezná a je na církvích, jak si tyto osoby budou definovat.

„Dáváme tím v bianco šek buďto jen katolické církvi, anebo všem církvím, že zpovědní tajemství bude v podstatě pro každého, koho oni určí. A my už to nebudeme schopní ovlivnit,“ zdůrazňuje Láska.

Čtěte také

Fakticky to podle něj může vést k tomu, že libovolná osoba může být zavázána mlčenlivostí a orgány činné v trestním řízení se ocitnou v úzkých.

Katolická církev se prý navíc dlouhodobě snaží o rozšiřování zpovědního tajemství, aby se vztahovalo i na trestné činy, které se teprve mají stát a zpovědník tak má možnost jim zabránit.

„To je za mě naprosto skandální. Není v zájmu věřících ani kohokoli, aby duchovní neměl povinnost oznámit trestný čin, který se teprve má stát,“ vadí senátorovi.  

„První, co mě napadá, že to má být obrana zejména pro případ, kdy se v církvi bude vědět, že se nějaký duchovní dopouští deliktů sexuálního charakteru. Tímto budou ochráněni jeho kolegové, kteří o tom ví a neoznámí to,“ naznačuje s tím, že podle jeho zkušeností církev v těchto záležitostech nechce spolupracovat.

Podle úmluvy také církev bude moci provozovat zdravotnická zařízení bez toho, aby musely provádět úkony, se kterými nesouhlasí. „V případě katolické církve to znamená třeba potraty, ale jsou i další církve, které například neuznávají transfuzi. To přece může vést i ke ztrátě lidských životů,“ upozorňuje. 

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související