Thomas Kulidakis: Chybná redukce změny klimatu na Gretu Thunbergovou

25. září 2019

Vášnivá řeč mladé švédské aktivistky Grety Thunbergové vyvolala vášnivé reakce.

Ve světě i na české politické scéně. Je to klasický výraz zjednodušení složitého problému, což lidem umožňuje vybrat si jednoduše stranu. K řešení samotné podstaty to ale vůbec nepřispívá.

Čtěte také

Je to podobné, jako když Miroslav Štěpán před 30 lety vykládal dělníkům, že demonstrující studenti v ulicích jsou děti, které nemají dospělým říkat, co mají dělat. Greta je samozřejmě dítě, které se dostalo do výsluní světové politiky a snaží se s tím nějak vyrovnat.

Ostouzet ji je ovšem nedůstojné dospělých lidí. Stejně tak je zbytečné vynášet ji do nebes. Její nejostřejší kritici zapomínají podobně jako Štěpán při demonstracích studentů, že aktivity švédské adolescentky jsou výraz hlubší krize, žádající systémové řešení.

Na klimatický summit OSN všichni ekologicky připlout s využitím síly větru nemohou. Státníci i aktivisté z dalekých končin zpravidla přiletěli, takže planetu zase o něco více poškodili.

Přesměrování toků peněz

Dokud nebudeme mít méně na životní prostředí náročné způsoby přepravy, málo co se změní. Nepomáhají ani vzletné projevy o potřebě přijímat stále ambicióznější závazky v boji se změnou klimatu planety. Dokud nebudou vynutitelné a nebudou je respektovat všichni, jsme ve stále se zhoršující šlamastyce.

Čtěte také

Samozřejmě se dá oprávněně vyčítat brazilskému prezidentovi, že kácí deštné pralesy. Jsou to plíce planety a jeho aktivita tak ohrožuje všechny. Na druhou stranu jeho argument, že evropské státy využívají k zemědělství 80 procent půdy, kdežto Brazílie jen šest, je pochopitelný.

Jedná se o výraz prostého faktu, že těžko vysvětlit Brazilcům nebo jiným obyvatelům planety, že my máme právo žít v nadbytku a přepychu, a oni ne. Ať se raději nerozvíjejí, protože naše matička Země více neunese.

Je nezpochybnitelné, že přelidněná planeta strádá, obživy ubývá, plasty jsou všude a propast mezi chudými a bohatými se prohlubuje. V době masmédií a všudypřítomné reklamy chtějí všichni nejnovější výrobky. Pro návrat k bájnému životu v souladu s přírodou se miliardy lidí asi stěží nadchnou.

Thomas Kulidakis

Je naprosto zbytečné skákat politikům na jejich účelové využívání formy a obsahu řeči šestnáctileté dívky. Chtějí využít následné rozdělené společnosti pro sbírání laciných hlasů. Místo toho je potřeba žádat řešení nastalé situace přelidněné planety. Přesměrování toků peněz na vyrovnání se se změnou klimatu planety, přípravou na její budoucí projevy a výzkum nových postupů a technologií přispívajících k řešení.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio