Kamila Pešeková: Špatné příklady na Slovensku táhnou?

6. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Rudolf Huliak ve svém ikonickém obleku. V pozadí Ivan Ševčík | Foto: Marko Erd, Petit Press / Profimedia

Kamila Pešeková: Špatné příklady na Slovensku táhnou?

Když na podzim 2023 dostala tehdejší prezidentka Čaputová návrh na jmenování vlády po parlamentních volbách, odmítla vedením rezortu životního prostředí pověřit Rudolfa Huliaka. Důvodem byla skutečnost, že popíral klimatickou změnu. Co se zdálo nepřípustné před rokem a půl, je možné dnes.

Rudolf Huliak se totiž stal novým ministrem sportu a cestovního ruchu, a to v rámci dlouho očekávané rekonstrukce vlády premiéra Roberta Fica.

Čtěte také

Starosta z vesnice Očová na středním Slovensku se dostal do parlamentu poté, co se nechal zapsat na kandidátní listinu Slovenské národní strany, i když nebyl jejím členem.

Kandidoval na posledním místě, přesto nakonec díky získaným preferenčním hlasům v Národní radě zasedl. Uspěl proto, že jako myslivec a předseda střelecké komise v myslivecké komoře je velkým zastáncem střílení medvědů.

Jejich ochranu, kterou nařizují nejrůznější vyhlášky Evropské unie, neváhal veřejně označit za „biologickou zbraň Bruselu“.

Jako poslanec Rudolf Huliak ani v nejmenším nesplynul s davem ostatních. Naopak se „proslavil“ nejrůznějšími způsoby. Třeba pokusem, kdy v budově parlamentu, kde platí zákaz kouření, vydechoval cigaretový dým na rostlinu, aby tím prokázal životodárný vliv oxidu uhličitého a zpochybnil tím obavy z oteplování klimatu.

Čtěte také

Pobouření vyvolal také ve chvíli, když o jedné opoziční poslankyni mluvil tak vulgárně, že i z řad vládní koalice se ozvaly hlasy, které požadovaly jeho omluvu.

Formálně zasedl Huliak v poslaneckém klubu Slovenské národní strany, která se stala součástí Ficovy vládní koalice. Po nějaké době se s ní ale dostal do sporů, a nakonec odmítal s koalicí v parlamentu hlasovat.

Fico ho uplatil ministerskou židlí

Vědomý si ceny svého poslaneckého hlasu v těsné vládní koalici požadoval za loajalitu „protislužbu“. Když se kolem něho vytvořila skupina dalších neposlušných poslanců a koalice fakticky ztratila většinu, Robert Fico vyřešil krizi tím, že Huliakovi nabídl ministerstvo.

Čtěte také

Jak dlouho jeho souznění s koalicí vydrží, není jasné. Podle informací z prezidentského paláce ovšem Huliak slíbil, že nebude prosazovat vystoupení Slovenska z EU a NATO, i když je známý právě tím, že je odpůrcem slovenského členství v těchto organizacích.

Huliakovi tak vyšel jeho kalkul, že když bude ohrožovat pozici vlády v parlamentu, dostane se mu za to odměny. Jeho nástup na ministerstvu byl razantní, jen několik hodin po jmenování do funkce začal provádět personální čistky.

Komentátorka Kamila Pešeková

Rudolf Huliak ale nebyl jediným poslancem vládních stran, který odmítl podporovat vládu. V současné Národní radě jsou i další nespokojenci a bude zajímavé sledovat, kdy i oni dostanou podobný nápad, že by si mohli na premiérovi něco vytrucovat. Špatné příklady bohužel táhnou.

Každopádně současné dění ukazuje, že vrcholné pozice na slovenských ministerstvech se nerozdělují podle kompetence kandidátů, ale jako vyjednávací masa na umlčení neposlušných.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu