Petr Holec: Foldynův pravý hák ČSSD
Jak nejlíp poznáte, že je ČSSD po všech volebních debaklech i vlastních sjezdech a referendech fakt na dně, i když to maskuje účastí ve vládě? Když jí pravdu musí veřejně říkat někdo jako její děčínský poslanec a dočasně i místopředseda Jaroslav Foldyna. Bývalý děčínský boxer se i v politice vždy pohyboval stejně zpříma jako v ringu a naposled vlastní straně vmetl, že jestli nevymění své vedení, tak nepřežije.
Foldynův pravý hák sice přišel až jako reakce na slova ministra zahraničí a místopředsedy ČSSD Tomáše Petříčka, že kvůli své účasti na „Vlasteneckém setkání“ – pořádaném Sdružením přátel bílého heterosexuálního muže jako kontra akce k Prague Pride – už nepatří do ČSSD. I tak to ale trefil celkem přesně.
„Pořád věřím, že po výsledku posledních voleb, kdy ČSSD získala tři procenta, vedení přijme svoji zodpovědnost, odstoupí a následně bude zvoleno vedení nové, protože jinak nemá ČSSD šanci přežít,” napsal Foldyna serveru Novinky.cz.
Hlas lidu ze severu
Čtěte také
Ano, Foldyna v ČSSD už nějaký čas tvrdí nacionalistické tóny podobně, jako je donedávna v ODS tvrdil Václav Klaus mladší, který si za to vysloužil vyloučení ze strany. I Foldyna mluví podobně jako Tomio Okamura, na rozdíl od Klause mladšího ale nikdy nebyl ke své straně tak neloajální, aby ve volbách veřejně podporoval kandidáta SPD.
Foldyna prostě hraje roli „hlasu lidu," jaký ve svých řadách mívá většina stran. Ostatně právě někdejší lodní mechanik, kapitán a boxer z převážně dělnického a socioekonomicky postiženého severu k tomu určitě má lepší kvalifikaci než třeba Jiří Dienstbier.
A nejen tu. Foldyna sám rezignoval na funkci místopředsedy ČSSD po vlastním debaklu v loňských komunálních volbách, byť si odcházení komfortně prodloužil až do letošního jarního sjezdu strany. V současné ČSSD jde o obdivuhodnou sebereflexi.
ČSSD nestačil ani trojí volební debakl, aby stranu i její personálie dodnes, až na výjimky, neřídili zákulisní hráči.
Petr Holec
I její současný šéf a vicepremiér Jan Hamáček je jednou z hlavních tváří debaklu ČSSD v posledních sněmovních volbách, zatímco Petříček, ministerská náhrada za někdejšího europoslance Miroslava Pocheho, jemuž dlouho dělal asistenta a sám taky neuspěl v posledních komunálních volbách, se jen stěží odpoutá od zodpovědnosti za tříprocentní fiasko strany v letošních eurovolbách.
Zákulisní hráči
Někteří v ČSSD se stále chtějí inspirovat ODS a jít se politicky „léčit” do opozice. Jenže při tom nějak zapomínají, že ODS našla po sedmiprocentním volebním výprasku odvahu na téměř totální personální obměnu.
I v ní se sice stejně jako Hamáček v ČSSD tehdy do čela drala Mirka Němcová, která naivně čekala vděk za své předchozí služby pro stranu, delegáti povolebního sjezdu ale v pudu sebezáchovy zapomněli na tradici zákulisních obchodů a pustili do čela Petra Fialu.
To ČSSD nestačil ani trojí volební debakl, aby stranu i její personálie dodnes, až na výjimky, neřídili zákulisní hráči.
Autor je komentátor serveru Info.cz
Související
-
Petr Holec: Vládní krize se vyjasňuje. Problém se Šmardou se nakonec možná vyřeší bez Šmardy
Prezident Miloš Zeman zatím neukázal, jak vyřeší spor kolem nejmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy ministrem kultury, což v Lánech slíbil premiérovi Babišovi.
-
Petr Holec: Fiala lepší Antibabiše. Právě Babiš by na něj ale mohl zbýt
Poslední dobou se to vrací jak bumerang.
-
Petr Holec: Pro důstojný odchod z vlády potřebuje ČSSD víc než Šmardu
Na podzim se vláda znovu určitě začne hádat o státní rozpočet, který už nestačí na další sociální výdaje požadované ČSSD – což je důvod pro srozumitelný odchod.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.