Petr Holec: Vládní krize se vyjasňuje. Problém se Šmardou se nakonec možná vyřeší bez Šmardy

Prezident Miloš Zeman zatím ještě neukázal, jak v půlce srpna vyřeší spor kolem nejmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy ministrem kultury, což nedávno v Lánech slíbil premiérovi Andreji Babišovi.

Ministerská vládní krize se ale začíná vyjasňovat i bez něj. Kvůli Šmardovi se do sebe totiž pustily ANO s ČSSD, které zatím přinejmenším předstíraly zájem zachovat vládní koalici. Teď se ale zdá, že obě strany spíš jen hledají nejlepší důvod, jak v celé frašce co nejvíc minimalizovat vlastní škody.

Petr Hartman: O vládních prázdninách se obejdeme bez ministrů

Končící ministr kultury Antonín Staněk

Vláda bude mít prázdniny, proto se ministerstvo kultury obejde bez řádného šéfa.

Pranice mezi ANO a ČSSD nezačala rozhovorem premiéra a šéfa ANO Babiše pro Právo, v němž hodil vinu za ministerskou agónii na rozhádanou ČSSD, jak to některá média interpretovala.

Stejně jako před časem spustil konec ministra kultury ČSSD Antonína Staňka první místopředseda strany Roman Onderka, jenž k němu navzdory svému partajnímu šéfovi Janu Hamáčkovi vyzval v České televizi, patří první výstřel Onderkovi i tentokrát. V médiích totiž řekl, že je Babiš slabý premiér, a problém s ministrem vlastní strany zkusil přehodit na šéfa ANO.

Babiš tak jen reagoval na Onderku, zatímco na Babiše reagovala ČSSD. I ta už nejspíš chápe, že po několika prošlých ultimátech o odchodu z vlády i bizarních tiskovkách po jednání svého vedení nemůže tuhle bitvu nikdy vyhrát – prostě se pročekala až k prohře.

ČSSD a menší prohra

Teď v tom proto zkouší vymáchat i Babiše. Ten Zemana stejně jako Hamáček taky nepřesvědčil k promptnímu jmenování Šmardy a zbytečných cest do Lán už má jistě dost. A zvlášť, když celé věci využila k jeho oslabení i opozice, která zkouší ČSSD vyvést z vlády s ANO už nějaký čas, když už koalici neumí položit ve sněmovně.

Ondřej Konrád: Co ví prezident, premiér, kdekdo. I sázkaři

Antonín Staněk

Možná by se na sázce ohledně vyústění vleklé záležitosti s ministerstvem kultury dalo slušně vydělat.

Babiš v Právu řekl, že pokud problém jménem Šmarda nevyřeší v půlce srpna Zeman, vyřeší ho na přelomu srpna a září sám. Neřekl sice jak, začíná být ale jasné, že i on už hledí do budoucnosti bez Šmardy.

A v ní je pro něj určitě důležitější Zeman než ČSSD, jíž by odchod z vlády uvrhl do dalšího období partajní „divočiny“, které by nejspíš ukončilo i Hamáčkovo předsednictví. Právě prezident totiž může Babišovi znovu pomoct zůstat premiérem i bez předčasných voleb.

Do budoucnosti bez Babiše se pro změnu dívá i ČSSD, která k odchodu z vlády určitě potřebuje lepší čas než „okurkový“ srpen a taky důstojnější důvod než nejmenování Šmardy ministrem kultury. Vlády padají z mnoha důvodů, zrovna ministři kultury to ale nebývají. ČSSD proto zaprvé útočí na Babiše a zadruhé zvyšuje rozpočtové požadavky na sociální výdaje.

O rozpočtu má totiž vláda jednat hned v září a pro ČSSD je menší prohra, když z vlády odejde kvůli sporu o rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí než kvůli vlastnímu místopředsedovi. Ostatně k boji za ještě vyšší sociální výdaje nyní zavelel i Hamáček, který na Babiše zatím neútočil.

Autor je komentátor serveru Info.cz