Petr Hartman: O vládních prázdninách se obejdeme bez ministrů

31. červenec 2019

Vláda bude mít prázdniny, proto se ministerstvo kultury obejde bez řádného šéfa.

Zhruba tímto způsobem obhajuje Andrej Babiš provizorium. Dojde k němu v momentu, kdy Antonín Staněk v čele tohoto resortu skončí a zároveň nebude jmenován jeho nástupce.

Ondřej Konrád: Co ví prezident, premiér, kdekdo. I sázkaři

Antonín Staněk

Možná by se na sázce ohledně vyústění vleklé záležitosti s ministerstvem kultury dalo slušně vydělat.

V duchu této logiky by před každými vládními prázdninami mohli rezignovat ministři. Do funkcí by potom byli znovu jmenováni po návratu z dovolené.

Byli by na tom podobně jako někteří učitelé. Konkrétně ti, kteří po dobu letních prázdnin přišli „dobrovolně“ o místo a za stejnou katedru se jako zaměstnanci mohli vrátit až od začátku nového školního roku. Ředitelé se takovýmto způsobem někdy pokoušeli řešit omezený počet financí na učitelské platy.

Je to přístup naprosto absurdní. Pochopitelně Andreje Babiše ani nenapadlo, že by něco podobného také začal používat. Jeho argumentace je vynucená okolnostmi. Premiér nebyl schopen prosadit u prezidenta rychlou výměnu jednoho ministra.

Dění kolem resortu kultury

Byť hlava státu nemá žádný pádný důvod, odvolání Antonína Staňka protahovala a ke jmenování jeho nástupce se zatím nemá. Proto se Andrej Babiš snaží situaci zlehčovat tím, že v srpnu bude vláda stejně na prázdninách a absence ministra nebude znát.

Ondřej Konrád: Ministr kultury útočící

Antonín Staněk

Kdo předminulý týden viděl při debatě na téma nedůvěry vládě místy až rozverný projev ministra kultury, těžko mohl mít pocit, že by se chystal na odchod z kabinetu, i když už zhruba měsíc předtím podal demisi. Prezidentem ovšem neakceptovanou.

Ukazuje se, že to je nekomfortní situace nejenom z pohledu ústavního pořádku této země. Pár desítek hodin před koncem v křesle ministra si Antonín Staněk veřejně postěžoval, že těžko hledá v zákonech oporu proto, aby někoho pověřil vedením resortu. Je totiž logické, že v jeho čele by měl být ministr. Od 1. srpna nebude. Přitom není zaručeno, že po konci vládních prázdnin se situace změní.

Co se stane, to ví prezident republiky. Ten totiž naprosto opanoval dění kolem resortu kultury. Je to on, kdo určuje různé termíny a ostatní se tomu přizpůsobují. Pokus ČSSD o stanovení data, do kdy by měl být ministr vyměněn, rázně odbyl slovy o tom, že nikdy nepodléhal ultimátům.

Petr Hartman

Zemanovo zbytečné protahování této záležitosti se nedaří korigovat. Premiér se o to prakticky nepokouší. Sociální demokraté k tomu nemají sílu. Ve sněmovně neexistuje potřebná většina, která by podpořila žalobu k Ústavnímu soudu pro hrubé porušení ústavy.

Výsledkem je skutečnost, že po odchodu Antonína Staňka zůstane křeslo ministra neobsazené. Ani vládní prázdniny nemohou zakrýt, že to není normální.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio