Orbán neměl mapu Velkého Maďarska na šále jen tak. Je to součást jeho nacionalistických šaškáren, píše komentátor Bloombergu

10. prosinec 2022

Doutník je někdy prostě jen doutník, říkají s oblibou uvědomělí freudovci a stejně tak šála je někdy jen šála. Když ji má na sobě maďarský premiér Viktor Orbán a zobrazuje mapu takzvaného Velkého Maďarska, což naznačuje územní nároky na sousední země, je to problém, píše komentátor agentury Bloomberg Andreas Kluth.

Orbán je ultrapravicový populista a u moci je od roku 2010. Celou tu dobu v Maďarsku systematicky narušuje právní řád, demokratické normy, občanské instituce i vztahy s Evropskou unií.

Trianonská smlouva byla k Maďarům krutá.

Navíc se přátelí s Vladimirem Putinem bez ohledu na jeho genocidní imperialismus a je vzorem pro aspirující autokraty na Západě. Mapy Velkého Maďarska jsou nedílnou součástí jeho hypernacionalistických šaškáren, píše komentátor.

Čtěte také

Podobné mapy se objevují všude, kam Orbán vkročí; jednu má na zdi své kanceláře i mluvčí jeho vlády.

Znázorňují země koruny Království Uherského z doby Rakousko-Uherska až do Trianonské smlouvy. Tu Budapešť podepsala v roce 1920 na pařížské mírové konferenci, která ukončila první světovou válku.

Trianonská smlouva byla k Maďarům krutá. Nový národ musel postoupit asi dvě třetiny svého území a obyvatelstva jiným státům. Zvlášť velké oblasti připadly dnešní Ukrajině, Rumunsku, Slovensku, Srbsku, Chorvatsku a Rakousku.

Po 2. světové válce chtěla Evropa opustit temná staletí, kdy se lidé zabíjeli jen kvůli svým hranicím.

To, že si většina Evropanů nezahrává s iredentismem, tedy ideologií, která usiluje o připojení území jiného státu, kde žije jejich národnostní menšina, má svůj důvod.

Čtěte také

Smyslem evropské integrace po 2. světové válce bylo opustit temná staletí, kdy se Evropané neustále zabíjeli kvůli hranicím. A pokusit se o formu soužití a spolupráce, kdy je vlastně jedno, kde jsou hranice, protože Evropané jsou svobodní.

K nejnázornějším příkladům patří Alsasko. Francie a Německo o ně bojovaly řadu staletí. Dnes je „šťastně francouzské“, ale i typicky evropské. Je prosperující součástí trojnárodního regionu, kde se lidé pohybují, jak se jim zachce.

Hranice nezpochybňujte, jen zařiďte, aby byly bezvýznamné.

„Hranice nezpochybňujte, jen zařiďte, aby byly bezvýznamné,“ tvrdí komentátor s tím, že Evropská unie požaduje, aby tuto zásadu přijaly všechny členské i kandidátské země. Maďarsko ji přijalo, když do v roce 2004 do EU vstoupilo.

Čtěte také

Orbánův nacionalismus je ale znepokojivý, protože premiér záměrně směřuje zpět do starých zlých časů iredentismu. Je to viditelný a skutečný trend.

Balkánské země, které vznikly po rozpadu Jugoslávie, spolu sice momentálně neválčí, ale Srbové dál hrají etnicko-nacionalistické hry v Kosovu a nepřímo i v Bosně.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan zas vyhrožuje, že jeho vojska mohou „jednou v noci nečekaně přijít“ a obsadit řecké ostrovy.

A pak je tu samozvaný „sběratel ruských zemí“ Putin, který měl v hlavě také staré a neplatné mapy Ukrajiny.

Pak je tu samozřejmě Putin, samozvaný „sběratel ruských zemí“, jak ho nazývá komentátor Andreas Kluth. I on měl v hlavě staré neplatné mapy, když zaútočil na Ukrajinu a začal ji ničit.

Ukrajinci, kterým v minulosti vládli Litevci, Poláci, Habsburkové, carové, Němci a Sověti, tento imperialistický scénář poznávají a hrdinně se brání.

Čtěte také

Protože Ukrajinci musí odrážet ruské agresory, Orbánova šála s mapou, kde jsou části ukrajinského území maďarské, je příliš nepobavila. Kyjev si předvolal maďarského velvyslance a dal mu co proto, „důrazný nesouhlas“ vyjádřilo i Rumunsko.

Slovenský premiér Eduard Heger reagoval elegantně. „Všiml jsem si, že Viktor Orbán má starou šálu, tak jsem mu daroval novou,“ prohlásil.

Byla to šála slovenských fotbalových fanoušků. Heger ji přehodil přes sebe i Orbána a oba zapózovali na usmiřovací fotku. Tomu se říká evropský duch. Jen doufejme, že to Orbán pochopí, uzavírá komentář pro agenturu Bloomberg.

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách, připravily Gita Zbavitelová a Tea Veseláková. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.