V Evropské unii se vyjednává tvrdě. Maďarsko se už ale ocitlo na okraji propasti, popisuje ministr Bek
Česká vláda usiluje kvůli astronomickým cenám energií o dohodu na unijní úrovni. Ochotu se domluvit sice vyjadřují prakticky všechny státy, ale současná krize představuje velkou zkoušku evropské jednoty. „Když se dnes zeptám tří expertů, tak dostanu čtyři názory, jak by bylo nejlepší trh regulovat. Situace je nová a je třeba zvažovat to, aby regulace neměla příliš mnoho negativních střednědobých efektů,“ zdůrazňuje ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek za hnutí STAN.
Evropská komise navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ale ve středu řekl, že české předsednictví bude tento návrh chtít ze zasedání ministrů vyjmout.
Čtěte také
„Politici se nemůžou domluvit předem, protože hlavní kolo jednání bude to páteční. A před ním jednotlivé strany připravují své vlastní návrhy. Komise přichází s jedním směrem řešení a české předsednictví má jiný názor. A není samo,“ podotýká Bek s tím, že pochybnosti mají i mnohé východo- a středoevropské státy včetně Německa.
Zároveň dodává, že z některých států, například z Itálie, zaznívají i hlasy volající po dohodě s Ruskem a uzavření příměří i za cenu územních ztrát a oslabení Ukrajiny.
Jednota v EU prostě nikdy nebyla a nebude jednotou jednoho hlasu.
Mikuláš Bek
„Tyto názory vycházejí z ekonomického pohledu na prospěch evropských firem, ale je třeba zohledňovat i geopolitické zájmy. Jsem si jist, že většina aktérů si je vědoma bezpečnostního rozměru krize a že neuzavřeme špatné příměří výměnou za krátkodobé ekonomické ulehčení,“ věří Bek a dodává, že jde o menšinové názory.
Maďarsko na okraji propasti
České republice se podle Beka daří integrovat ukrajinské uprchlíky na trh práce a náklady na pomoc jsou nižší, než se původně zdálo. Platí ale, že různé evropské země vnímají rizika, ohrožení a problémy různě.
„Jednota v EU prostě nikdy nebyla a nebude jednotou jednoho hlasu, ale že to bude vždycky jednota v mnohosti. Jednota mnoha hlasů, které spolu vedou dialog, občas spor, ale v klíčových věcech nakonec najdou vzájemný soulad,“ vysvětluje.
Čtěte také
Bek připouští, že udržení Maďarska v hlavním evropském proudu ho bude v příštích měsících velmi zaměstnávat. Drobným pozitivním signálem ale je, že ustoupilo z požadavku na vynětí tří ruských oligarchů ze sankčního seznamu.
„V Evropské unii se často vyjednává tvrdě a dokáže to více zemí. Maďarsko ale došlo hodně daleko, podle mě až na okraj jakési propasti a teď se musí rozhodnout, zda půjde od toho okraje zpět, anebo riskne skok, o jehož dopadech nechci spekulovat,“ uzavírá ministr s tím, že by teoreticky mohlo jít o odchod z Evropské unie.
Jak se vládě daří komunikovat s opozicí a s veřejností? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Karel Barták: Schůze ministrů energetiky musí nabídnout řešení, která uklidní obavy Evropanů
Ministři energetiky zemí EU se v pátek musí shodnout na jasných politických pokynech, jak ulevit domácnostem a podnikům ohroženým závratnými cenami elektřiny a plynu.
-
Maďarsko prodloužení protiruských sankcí nezablokuje. Od svého záměru údajně ustoupilo
Vláda premiéra Orbána podle zdrojů bruselských médií chtěla, aby Evropská unie zrušila zákaz vstupu pro Ališera Usmanova, Pjotra Avena a Viktora Rašnikova a aby uvolnila jejich zablokovaný majetek.
-
Brusel se snaží Polsko a Maďarsko dotlačit zpět k právnímu státu. Jde to ztuha
Polsko i Maďarsko stojí o evropské peníze z Plánu obnovy, které mají pomoci restartovat ekonomiky zemí EU po covidové krizi. Zdalipak na ně dosáhnou se zamýšlí v komentáři Luboš Palata.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.