V Evropské unii se vyjednává tvrdě. Maďarsko se už ale ocitlo na okraji propasti, popisuje ministr Bek

8. září 2022

Česká vláda usiluje kvůli astronomickým cenám energií o dohodu na unijní úrovni. Ochotu se domluvit sice vyjadřují prakticky všechny státy, ale současná krize představuje velkou zkoušku evropské jednoty. „Když se dnes zeptám tří expertů, tak dostanu čtyři názory, jak by bylo nejlepší trh regulovat. Situace je nová a je třeba zvažovat to, aby regulace neměla příliš mnoho negativních střednědobých efektů,“ zdůrazňuje ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek za hnutí STAN.

Evropská komise navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ale ve středu řekl, že české předsednictví bude tento návrh chtít ze zasedání ministrů vyjmout.

Čtěte také

„Politici se nemůžou domluvit předem, protože hlavní kolo jednání bude to páteční. A před ním jednotlivé strany připravují své vlastní návrhy. Komise přichází s jedním směrem řešení a české předsednictví má jiný názor. A není samo,“ podotýká Bek s tím, že pochybnosti mají i mnohé východo- a středoevropské státy včetně Německa.

Zároveň dodává, že z některých států, například z Itálie, zaznívají i hlasy volající po dohodě s Ruskem a uzavření příměří i za cenu územních ztrát a oslabení Ukrajiny.

Jednota v EU prostě nikdy nebyla a nebude jednotou jednoho hlasu.
Mikuláš Bek

„Tyto názory vycházejí z ekonomického pohledu na prospěch evropských firem, ale je třeba zohledňovat i geopolitické zájmy. Jsem si jist, že většina aktérů si je vědoma bezpečnostního rozměru krize a že neuzavřeme špatné příměří výměnou za krátkodobé ekonomické ulehčení,“ věří Bek a dodává, že jde o menšinové názory.

Maďarsko na okraji propasti

České republice se podle Beka daří integrovat ukrajinské uprchlíky na trh práce a náklady na pomoc jsou nižší, než se původně zdálo. Platí ale, že různé evropské země vnímají rizika, ohrožení a problémy různě.

„Jednota v EU prostě nikdy nebyla a nebude jednotou jednoho hlasu, ale že to bude vždycky jednota v mnohosti. Jednota mnoha hlasů, které spolu vedou dialog, občas spor, ale v klíčových věcech nakonec najdou vzájemný soulad,“ vysvětluje.

Čtěte také

Bek připouští, že udržení Maďarska v hlavním evropském proudu ho bude v příštích měsících velmi zaměstnávat. Drobným pozitivním signálem ale je, že ustoupilo z požadavku na vynětí tří ruských oligarchů ze sankčního seznamu.

„V Evropské unii se často vyjednává tvrdě a dokáže to více zemí. Maďarsko ale došlo hodně daleko, podle mě až na okraj jakési propasti a teď se musí rozhodnout, zda půjde od toho okraje zpět, anebo riskne skok, o jehož dopadech nechci spekulovat,“ uzavírá ministr s tím, že by teoreticky mohlo jít o odchod z Evropské unie.

Jak se vládě daří komunikovat s opozicí a s veřejností? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.