Ondřej Neff: Ufouni přicházejí

23. září 2019

Teď už by to mohlo být ono, teď už přišlo to, na co jsme tak dlouho čekali.

Potvrzení, že naši planetu sdílíme s neznámými bytostmi, které ovládají nepředstavitelně vyspělejší techniku, než jakou disponujeme my. Před pár dny prosvištěla mediálním světem zpráva o třech videozáznamech, natočených piloty amerických stíhaček. V roce 2004 a 2015 měli spatřit objekty oválného tvaru, bez křídel, bez trysek nebo jakýchkoli jiných známek pohonu.

Čtěte také

Ty věci se pohybovaly nadzvukovou rychlostí a chaoticky měnily směr. Natočená videa byla tajná, americké vojenské letectvo se pokusilo záznamy ututlat, jenže někdo je vynesl na světlo boží. Přitom onou výstupní branou bylo prestižní americké médium, tedy New York Times.

Teď už by to mohlo být ono… to, na co čekám od let doslova chlapeckých. V 50. létech žila v Praze na Kampě Američanka, jakkoli to dnes může znít divně. Podle toho, co mi o ní vyprávěl otec, přečkala v Praze válku a byla to ona, kdo mu půjčil knížku o fenoménu UFO. Asi byla jedna z prvních vydaných na to téma.

Ohromně mě to zajímalo a možná že to byl impulz, který mě dostal na oběžnou dráhu spisovatele sci-fi. Jen tu víru v UFO nejsem v sobě schopen roznítit. Samozřejmě  s velkým zájmem čtu o ohromném tělese, křižujícím nad mořskou hladinou. Ta vypadá, jako by se vařila.

Humbuk nebo omyl

Ale ono je to tak vždycky. Letoun bez křídel, chaotický pohyb. Ohromná rychlost. Ty základní rysy se opakují od těch 50. let pořád dokola. Vysvětlení se nabízí dvojí. Buď je to proto, že to tak opravdu je. To je vysvětlení jaksi pozitivní.

Čtěte také

To negativní vysvětlení obrací vše naruby: takzvaná svědectví jsou si podobná, protože takzvaní svědkové jeden od druhého opisují. Je pak na každém, aby si vybral přístup, který nejvíc vyhovuje jeho letoře.

Jedna ze skeptických otázek, také se datuje z 50. let a znovu přichází na přetřes: proč tedy se ti neznámí jen tak ometají a nechtějí s námi navázat komunikaci?

Na to se odpoví snadno. Stačí se podívat kolem sebe a netřeba být Marťanem, abychom došli k logickému závěru. Komunikace s těmihle? Není o co stát. 

Ondřej Neff

Nadále si tedy myslím, že jde o humbuk nebo o omyl či matoucí výklad něčeho, co má docela obyčejné vysvětlení. Ale na rozdíl od jiných humbuků a hoaxů mě fenomen UFO baví. Na světě je přece tolik nudných nesmyslů, proč bych si nemohl hýčkat aspoň jeden zábavný?

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.