Ondřej Neff: Elginovy mramory

9. září 2019

Všiml jsem si minulý týden, že se Řekové hlásí o antické památky, umístěné v západoevropských muzeích, v Londýně a Paříži.

Není to žádný okamžitý nápad spadlý z nebe. Před deseti lety Řekové otevřeli muzeum Akropole. Kromě jiného tehdy vybídl řecký prezident Brity, aby navrátili Elginovy mramory.

Čtěte také

To jsou vlysy, které původně na Akropoli byly, pro Británii je získal lord Elgin a jsou v Britském muzeu. Je kolem toho letité tahání. Odsud z české kotliny můžeme hádku sledovat s jistou dávkou zaujaté sympatie. Kdyby se to navracení stalo mánií, jako se mánií stalo omlouvání za historické křivdy, třeba bychom na tom mohli něco vydělat.

Když mohou Britové vracet Elginovy mramory, proč by neměli Švédové vrátit na Pražský hrad umělecké předměty, nakradené Švédy v závěru třicetileté války? To by bylo pěkné, kdyby se obrazy a sochy vrátily tam, odkud zmizely.

I když, na druhou stranu, Rudolf II. byl Habsburk a jako takový s odpuštěním Rakušan, takže kdyby nám Švédové vrátili rudolfinskou sbírku, mohli by Rakušané také uplatňovat své nároky.

Neffův mramor

Švédové sbírku neukradli Čechům, nýbrž rakouskému panovnickému domu, tudíž kdyby ji vrátili, měla by se vrátit původnímu majiteli a málo platné, nástupce rakouské monarchie je Rakouská republika.

Čtěte také

Tak daleko nejsme. Nicméně památky se vracejí na místo původu. Děje se to zvolna a neochotně, nikdo se do toho nehrne. O Elginovy mramory se Řekové nadále s Brity přou. Thomas Bruce, lord Elgin, mramory získal legálně, ovšem od autorit Osmanské říše, lidově řečeno od Turecka, které před dvěma sty lety mělo Řecko v područí. To je zapeklitá motanice!

Pokud bych si měl tipnout, Řekové se nakonec svých mramorů dočkají. A nejen jich. Muzea v Paříži, Londýně i Berlíně se budou zvolna vyprazdňovat. Tamní muzejníci jistě zdokumentují předané památky, snad i kopie nechají vyrobit.

Škoda, že nejsou kopie zmizelých památek z muzea v Bagdádu, vyrabovaného vítězným lidem poté, co padla nenáviděná diktatura a zvítězila svoboda.

Ondřej Neff

A ještě mě něco napadá úplně na konec. Kdepak asi mají uložené svoje majetky opravdu bohatí Řekové? Mají je v bankách v Athénách, anebo v bankách v Londýně nebo v Curychu?

Pokud jde o mne, kdybych měl uložit nějaký ten Neffův mramor, asi bych ho spíš strčil do Londýna než do Athén. Dobře pro Londýn, Athény i pro celé lidstvo, že žádný mramor nemám!

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.