Nic bych neměnil. Privatizaci jsme dělali v dobré víře, tvrdí „tvář české privatizace“ Češka

Bývalý náměstek ministra privatizace v 90. letech opustil na čas svou ekonomickou dráhu, aby studoval teologii. Za privatizací si stojí a církev považuje za společenství omylných lidí, kteří ale dělají dobré dílo.

„Málokdo si uvědomuje, že v roce 1990 byla Česká republika nejvíc postátněnou zemí na světě. Celých 98 % všeho bylo v rukou státu. Nám se podařilo během šesti let ten poměr otočit. Do rukou soukromníků se dostalo na 80 % majetku,“ obhajuje klady často kritizované privatizace Roman Češka v pořadu Osobnost Plus.

Kdyby tehdy vše probíhalo tempem, na které jsme zvyklí dnes, stále bychom prý zřejmě žili v zemi, kde vládne stát. „Samozřejmě se to tehdy hrnulo a nebylo dosaženo tak ideálních výsledků, jakých mohlo,“ připouští.

Snažili jsme se o něco úžasného a myslím, že se nám to povedlo.
Roman Češka

Češka vzpomíná na hektická 90. léta, kdy nebylo na nic know-how ani dostatek zkušeností a uznává, že dnes by se spousta věcí dělala jinak. „Pro mě je ale důležité, že jsme to dělali v dobré víře a bez zlého úmyslu. Jestli tam byl nějaký přešlap, šlo o daň za konkrétní situaci.“

Církev není bohatá

Coby ekonom pražského arcibiskupství se snažil, aby církev přežila odluku od státu, vypořádala se s celou transformací a připravila na nové prostředí. „Církev není bohatá a není v situaci, kdy má nadbytek. Naopak musí čelit velkému nedostatku prostředků na provoz. Ekonomické podmínky totiž neumožňují investovat peníze rozložené do dlouholetých splátek efektivně,“ vysvětluje.

Přestože se může zdát, že církevní majetek v hodnotě 10 miliard korun není žádný pakatel, upozorňuje na fakt, že jde do značné míry o hodnotu pouze „na papíře“.

„Z těch 10 miliard je celá polovina budoucí splátkou státu, která je rozložená do 30 let. Druhá polovička je z velké části hodnota lesů, které mají výtěžnost kolem jednoho procenta. Do lesních cest se navíc musí investovat.“

Z celé sumy mají údajně budovy jen asi 60milionovou hodnotu. „Ani nejosvícenější manažeři církve by to nedokázali vyřešit tak, aby to vycházelo kladně,“ dodává ekonom.

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Romanem Češkou. Mluvili také o jeho cestě k víře, vztahu k Bohu nebo o způsobech, jakými by mohla církev (ale i věřící) se současnou situací naložit.

Odebírat podcast

Související