Zdanění restitucí mělo potrestat církve, byla to cena za vznik koalice, míní Bartošek (KDU-ČSL)

16. říjen 2019

Ústavní soud se postavil proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí. Spornou část zákona zrušil, vyhověl tak návrhu senátorů. Usvědčuje rozhodnutí Ústavního soudu zrušit zdanění finančních náhrad za církevní restituce některé poslance z toho, že dávají přednost politickým bodům před právem?

„To v žádném případě. Ústavní soud říká jen tolik: ‚Jednali jste neústavně, ruším to a konejte jinak.‘ Nic jiného říci nemůže. Neřekl to poprvé a bezpochyby ani naposledy,“ reaguje poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD).

Odmítám, že bych pro přehlasování veta Senátu hlasovala z politických důvodů, nebo že bych se snad třásla před komunistickou stranou. Něco jsme slíbili voličům a hledali jsme pro to cestu.
Kateřina Valachová

Ústavní soud byl prý vůči zákonodárcům přísný, když rozhodl, že cílem poslanců nebylo náhrady církvím zdanit, ale skrytě je snížit. „Nezbývá mi nic jiného než rozhodnutí respektovat,“ dodává s tím, že takový je postoj obou koaličních stran.

Čtěte také

Valachová kritizuje, že církevní restituce byly před 10 lety přijaty na základě politického rozhodnutí a bez odborné analýzy, a to prapodivným způsobem, který prý kritizoval i Ústavní soud. „Upřednostnil ale ochranu práva realizovat náboženské vyznání a právo církví na ekonomickou soběstačnost,“ podotýká.

„Nikdy jsem nezpochybňovala církevní restituce a neudělala to ani tato vláda. Restituce jsou z hlediska narovnání křivd z doby před rokem 1989 v pořádku. Ale nevidím žádný rozdíl, pokud je zdaněna fyzická, nebo právnická osoba – v tomto případě církev,“ poukazuje Valachová na to, že ostatní restituenti zdaněni byli.

Snaha potrestat církve

Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška při schválení zdanění církevních restitucí zvítězila politická dohoda před respektem k ústavě. „Bylo to cena, za kterou vznikla tato koalice. Komunisté řekli, že vládu podpoří jen tehdy, pokud budou zdaněny církevní restituce,“ připomíná.

Mrzí mě, že se k něčemu takovému sociální demokracie vůbec propůjčila. Od začátku jsme upozorňovali na to, že je to v rozporu s ústavou.
Jan Bartošek

Čtěte také

Bartoškovi vadí, že prosazení zdanění restitucí narušilo právní jistotu, což může mít vliv i třeba na podnikatele, protože stát v tomto případě změnil předem garantované podmínky: „Stát něco odsouhlasí, ale pak se změní politická vůle a může to být jinak,“ kritizuje.

Premiér Andrej Babiš (ANO) restituce označil za předražené, a to o 54 miliard korun. Bartošek ale upozorňuje na to, že toto číslo není podložené a analýza, která to měla dokázat, vůbec neexistuje.

„Všichni, kdo pro zdanění zvedli ruku, věděli, že to je projev politické vůle s cílem potrestat církve a Federaci židovských obcí, nikoli výsledek odborné diskuze a nějaké analýzy,“ zdůrazňuje.

autoři: Veronika Sedláčková , ert
Spustit audio

Související