Nechali jsme se ukolébat. Dostatečně se nepřipravujeme na druhou vlnu, míní biochemik Konvalinka

30. červen 2020

Přestože počet nakažených koronavirem o víkendu v Česku výrazně stoupl, vypadají čísla podle biochemika Jana Konvalinky velmi dobře. „Je to opravdu zatím lokálně soustředěné na jeden okres. Ve většině není jediný případ covidu,“ říká.

„Ale pozor, zvedám ukazovák. Bojím se, že jsme se příliš nechali ukolébat. Dostatečně nevyužíváme těch několika měsíců, které jsme dostali před možnou a docela reálně hrozící druhou vlnou, abychom se dobře připravili,“ varuje.

Čtěte také

Jako příklad uvádí zkušenost lékařů ze severních Čech. „Mám od nich dopisy, ve kterých píší, že se ruší odběrová místa, že nejsou vybaveni odběrovými sadami ani ochrannými pomůckami, po praktických lékařích se chce, aby si je kupovali ze svého, aby pacientům s horečkou odebírali vzorky…“

„Čili začínáme se tvářit, jako bychom už byli bez nebezpečí. Ale ta Karviná a další místa nám ukazují, že se to může velmi rychle vrátit. Měli bychom být velmi dobře připraveni k tomu, abychom testovali, testovali, testovali,“ upozorňuje biochemik. 

Dlouhodobé zanedbání

Za situaci podle něj zodpovídá předseda vlády a ministr zdravotnictví. „Plán testování mimochodem vzniká, viděl jsem jeho graf, který vypadá velmi kompetentně. Teď ale musíme nakupovat ochranné pomůcky, připravovat organizačně, materiálově a finančně odběrové týmy a místa a laboratoře pro testování. A netýká se to jen covidu, ale i chřipky a dalších respiračních chorob, které přijdou a mohou způsobit další infekce,“ říká Konvalinka.

Čtěte také

To, že letos bude vakcína proti chřipce v Česku jen pro desetinu lidí, je podle něj výsledek dlouhodobého zanedbání celé záležitosti. „Dlouhodobého podceňování výchovy lidí k tomu, aby očkování považovali za důležitou součást prevence,“ vysvětluje.

„Tyto věci se totiž objednávají dlouhodobě dopředu a rozumná pojišťovna neobjedná násobek toho, co byla spotřeba loňského roku. Navíc systém je takový, že to objednávají praktičtí lékaři, kteří to musí zaplatit ze svého.

A dodává: Pevně doufám, že se ta pravidla právě ve stínu covidové krize změní a bude možné objednat větší množství očkovacích látek. Čekal bych i velkou kampaň.“

70 procent je hodně

Světová zdravotnická organizace (WHO) informovala, že pandemie covidu-19 není ještě ani zdaleka u konce, šíření koronaviru naopak dál zrychluje. Z rozsáhle studie v Lombardii vyplývá, že až 70 procent lidí s koronavirem nemá žádné příznaky.

Čtěte také

„To číslo je pro mě trochu překvapivé. Vědělo se, že to bude 30 až 60 procent. Počítalo se, že to bude asi polovina lidí. 70 procent je opravdu hodně,“ konstatuje Konvalinka

„Navíc se ukazuje, že jsou podobně infekční jako lidé s příznaky, že virus ze sebe vypouštějí dokonce o něco déle. Další špatnou zprávou je, že jejich protilátky nejsou ochranné, ale neutralizační. Vypadá to, že lidé, kteří prošli infekcí bez příznaků, mohou být znovu infikováni po několika měsících. Pravděpodobně opět neonemocní, ale dále mohou virus šířit,“ popisuje. Jedinou možností je podle něj masivně testovat.

Funguje v Česku chytrá karanténa? Jak se dá zajistit, aby se během léta nákaza z Karvinska nešířila do zbytku země? Nejen na tyto otázky odpověděl Barboře Tachecí.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.