Vláda pandemii zneužívá. A když se chceme ozvat, omezí shromažďovací právo, tvrdí Minář z Milionu chvilek

5. červen 2020

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že se limit 500 osob vztahuje i na demonstrace. Přitom koncem dubna rezort tvrdil, že vládní opatření početnější demonstrace nezakazují. Je účelově omezováno právo na shromažďování?

Čtěte také

Vládní omezení se nelíbí spolku Milion chvilek pro demokracii, který chystá pochod Prahou už na příští týden. Kvůli omezení počtu účastníků podá správní žalobu. 

Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus připomíná, že ještě v dubnu ministerstvo vnitra souhlasilo, že shromáždění podle shromažďovacího práva nemají limit počtu účastníků. Pokud budou dodrženy podmínky, jako jsou roušky, rozestupy a dezinfekce. 

Vláda pandemii zneužívá

„A několik dní poté, co jsme zveřejnili, že budeme demonstrovat a vyjadřovat nesouhlas s chováním vlády za poslední tři měsíce, náhle, a to jak ministerstvo zdravotnictví, tak ministerstvo vnitra obrátili a říkají, že demonstrace nejsou možné.“

Vláda zneužívá současnou situaci ve svůj prospěch. Třeba přijímá zákon, který má zakrýt konečné vlastníky svěřenských fondů, tedy i Agrofertu nebo vykuchává pravidla pro zadávání veřejných zakázek... Pak se nemůže divit, že se občané chtějí ozvat. Vláda jim ale řekne: mlčte, my si rozparcelováváme stát. A vy se k tomu, nemůžete vyjádřit, protože vám pravděpodobně ústavně omezí shromažďovací právo.
Mikuláš Minář

Přece jde o zdraví občanů...

Poslanec KSČM Leo Luzar připomíná, že celý svět nežije v běžném stavu. „Koronavirus zasáhl všechny obory lidské činnosti, i náš parlament stále zasedá v nouzovém režimu.“

Čtěte také

„Jestli se chce skupina demonstrantů setkat, ať se setká... A může jich být třeba 10 tisíc, když to rozfázují v rámci celého dne. Nic nebrání tomu, aby se mohli shromáždit, ale jde hlavně o to, aby dodržovali bezpečnostní nařízení, jde o zdraví občanů.“

Minář ale argumentuje tím, že jsou už od dubna plné hobbymarkety, otevřely se zoologické zahrady a aquaparky. „A my se chceme sejít na veřejném prostranství, podniknout všechna opatření včetně roušek, rozestupů, dezinfekcí a bezpečnostních koridorů, které by oddělily sektory po 500 lidech... A tohle všechno je málo?“

Nikdo neříká, že lidé mají mlčet... Když se lidé vyjádří o tři týdny později..., tak budou nová fakta, bude šetření NKÚ, které se tím zabývá... Opravdu apeluji na zdravý rozum, abychom mysleli na to, že nejde jen o to vyjádřit protest proti vládě, ale také jde o zdraví občanů.
Leo Luzar

Půjdeme k soudu...

Komunista si neumí představit, že by někdo omezoval jakoukoli politickou demonstraci. „Ale apeluji zase na zdravý rozum... Ať tu demonstraci dostanou do celého dne... Ať dodržují zásady, které tu jsou pro bezpečnost.“

Čtěte také

Aktivista slibuje, že pokud vláda bude trvat na podle něj bezprecedentním omezením shromažďovacího práva, spolek to bude respektovat. „Bezpečnost a zdraví jsou na prvním místě. Ale zároveň budeme napadat toto omezení u soudu, jestli není nezákonné nebo protiústavní,“ shrnuje Mikuláš Minář. 

„Nežijeme v normální době... Tato opatření nejsou od vlády, ale od epidemiologů, kteří se zabývají tím, co virus dělá a co dokáže. Takže doufám, že pan Minář bude brát tato varování vážně,“ dodává Leo Luzar (KSČM).

Celý pořad Pro a proti Michaela Rozsypala si poslechněte v audiu. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.