Stále nevěřím tomu, že se vakcíně přiblížíme už v červenci, říká biochemik Konvalinka
Do třetí fáze testování vstupují podle listu Financial Times tři potenciální vakcíny proti SARS-CoV-2. Kdy může být hotovo? A měla by se vakcína celosvětově sdílet mezi jednotlivými státy?
Čtěte také
Přestože o 100% bezpečnosti vakcíny nemůže být nikdy řeč, je potřeba se snažit, aby to bylo 99 %, říká prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Jan Konvalinka.
Od kandidáta k léku
Podle deníku Financial Times vstupují do poslední, třetí fáze testování tři potenciální vakcíny proti SARS-CoV-2. Podle Konvalinky to ale není pravda, jedna z těchto vakcín podle něj neprošla ještě ani první fází; jedna látka ale skutečně do třetí fáze testování podle biochemika postoupila.
„Stále nevěřím tomu, že se vakcíně přiblížíme už v červenci,“ myslí si Konvalinka s tím, že preklinických kandidátů je teď na 159 a cesta vývoje vakcíny je dlouhá a komplikovaná.
„Třetí klinická fáze je nejdražší a strašně těžká. Potřebujete 30 tisíc pokusných subjektů, z nichž 15 tisíc dostane placebo. A musíte se dívat, kdo z těch 30 tisíc dostane covid-19. Dnes se to nedá dělat v Evropě, protože je tu málo nakažených. Musí se testovat třeba v Latinské Americe nebo Asii a bude to příšerně drahé," vysvětluje Konvalinka.
Globálně sdílený statek
S návrhem šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, aby se z vakcíny proti onemocnění covid-19 stala globálně sdílená komodita, Konvalinka nesouhlasí.
„Já osobně jsem k tomu trochu skeptický. Covid-19 je mimořádná věc, ale smrtnost není tak veliká a nemyslím si, že by bylo nutně zapotřebí mít nějaký zvláštní režim,“ říká na Plusu.
Jana Konvalinky se můžete ptát i vy! Napište nám své otázky související s koronavirem a onemocněním covid-19 na e-mailovou adresu plus.koronavirus@rozhlas.cz. Biochemik bude hostem Barbory Tachecí každé úterý a čtvrtek od 10:35 do 11 hodin na Plusu.
Host Barbory Tachecí dokonce považuje podobný postup za rizikový: „Bez trhu nakonec ty věci nefungují, tržní motivace je velmi mocná. Obával bych se, že se dostaneme do plánovaného hospodářství a státně, centrálně řízeného zdravotnictví, které – jak ze zkušeností víme – nakonec nefunguje.“
Biochemik Konvalinka se ale domnívá, že ani chudší země bez globálního sdílení vakcíny nepřijdou zkrátka. Nakonec bude totiž i v zájmu bohatých států, aby zabránily šíření viru. Protože ten nezná hranice, dodává biochemik.
Věří Jan Konvalinka čínských vědcům? Na kterou z vyvíjených vakcín by si vsadil a proč si myslí, že se SARS-CoV-2 z hlediska imunitní odpovědi chová poměrně standardně? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Sinoložka Lomová: Fakta o selhání WHO už známe. Teď půjde o vůli států je zveřejnit a komentovat
Americký prezident Donald Trump pohrozil trvalým zastavením financování Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle Trumpa musí WHO hlavně prokázat nezávislost na Číně.
-
Jan Fingerland: Koronauti v prymulácích neboli Jak čeština chytla koronavirus
Český jazyk, nebo český duch tímto jazykem vládnoucí, má pozoruhodnou schopnost. Veselé i smutné skutečnosti obalit, rozpitvat nebo si přisvojit pomocí vtipných novotvarů.
-
Odborníci zvažují, kde a jak budou testovat vyvíjené vakcíny proti koronaviru
V řadě zemí se už podařilo zamezit nekontrolovanému šíření koronaviru. Tento úspěch ale může paradoxně zkomplikovat testování vakcín.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.