Mohl být básníkem, stal se světově ceněným expertem na obchod a cla. Příběh exulanta Jana Tumlíře
Z Jana Tumlíře mohl být skvělý básník s klidným místem v redakci mnichovské Svobodné Evropy. Jenže raději se vydal do USA studovat ekonomii – a stal se z něj odborník na cla a mezinárodní obchod, respektovaný po celém světě. U nás jeho jméno zná jen pár lidí. V Portrétech ho připomene historik Michal Jareš.
Rodák (1926) z Prahy přišel na svět do zajímavé rodiny. Matka Marie Tumlířová byla první Češkou, která získala vysokoškolský titul, v roce 1921 se na ČVUT stala doktorkou technických věd. Později působila jako vlivná poslankyně československého parlamentu za agrární stranu.
Otec, národohospodář Bohuslav Tumlíř, pracoval ve Státním úřadu statistickém a pro agrární stranu například zpracoval koncepci překonání hospodářské krize na počátku 30. let. Po odchodu do exilu působil v Římě v Mezinárodní organizaci pro potraviny (FAO).
Čtěte také
Jan Tumlíř publikoval už během studií básně, povídky a eseje. Po nástupu komunistů k moci v únoru 1948 se pokusil s rodiči o útěk, byl ale zdržen a odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody.
V rámci výkonu trestu byl odeslán do pracovního tábora v kladenských uhelných dolech. Odtud v červenci 1949 utekl a po krátkém ukrývání v Praze, kde mu nejvíce pomohli pozdější právnička Marie Burešová a Petr Kopta, v srpnu 1949 za dramatických okolností přešel hranice do Bavorska.
Neoliberalistická ekonomika
V letech 1952 až 1957 byl redaktorem kulturního oddělení české redakce Rádia Svobodná Evropa, jeho matka ve stejné stanici vedla ženské vysílání. V té době Tumlíř publikoval v několika básnických sbírkách.
Po roce 1957 vystudoval ekonomii na Yaleově univerzitě, kde po absolutoriu dva roky přednášel a profiloval se jako expert na mezinárodní hospodářské vztahy a ekonomickou historii. Od roku 1964 byl ředitelem výzkumné sekce Všeobecné úmluvy o clech a obchodu (GATT) v Ženevě a bezesporu tak patří k našim nejúspěšnějším exulantům.
Čtěte také
Byl například autorem vědeckých studií o neoliberalistické ekonomice, jejímž čelným představitelem byl Friedrich August von Hayek, se kterým byl Jan Tumlíř v častém pracovním styku.
Vedle přednáškové a publicistické činnosti připravoval hospodářské expertizy pro západní instituce a vlády; odpovídal na dotazy před výbory amerického Kongresu a vydával posudky o ekonomických perspektivách anebo problémech států, žádajících americkou finanční pomoc.
Zemřel v červnu 1985 v Ženevě, dva měsíce před svými 59. narozeninami. Nekrology otiskly přední světové listy včetně The Financial Times nebo londýnských The Times.
Více si poslechněte v pořadu Portréty.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.