Mohl být básníkem, stal se světově ceněným expertem na obchod a cla. Příběh exulanta Jana Tumlíře
Z Jana Tumlíře mohl být skvělý básník s klidným místem v redakci mnichovské Svobodné Evropy. Jenže raději se vydal do USA studovat ekonomii – a stal se z něj odborník na cla a mezinárodní obchod, respektovaný po celém světě. U nás jeho jméno zná jen pár lidí. V Portrétech ho připomene historik Michal Jareš.
Rodák (1926) z Prahy přišel na svět do zajímavé rodiny. Matka Marie Tumlířová byla první Češkou, která získala vysokoškolský titul, v roce 1921 se na ČVUT stala doktorkou technických věd. Později působila jako vlivná poslankyně československého parlamentu za agrární stranu.
Otec, národohospodář Bohuslav Tumlíř, pracoval ve Státním úřadu statistickém a pro agrární stranu například zpracoval koncepci překonání hospodářské krize na počátku 30. let. Po odchodu do exilu působil v Římě v Mezinárodní organizaci pro potraviny (FAO).
Čtěte také
Jan Tumlíř publikoval už během studií básně, povídky a eseje. Po nástupu komunistů k moci v únoru 1948 se pokusil s rodiči o útěk, byl ale zdržen a odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody.
V rámci výkonu trestu byl odeslán do pracovního tábora v kladenských uhelných dolech. Odtud v červenci 1949 utekl a po krátkém ukrývání v Praze, kde mu nejvíce pomohli pozdější právnička Marie Burešová a Petr Kopta, v srpnu 1949 za dramatických okolností přešel hranice do Bavorska.
Neoliberalistická ekonomika
V letech 1952 až 1957 byl redaktorem kulturního oddělení české redakce Rádia Svobodná Evropa, jeho matka ve stejné stanici vedla ženské vysílání. V té době Tumlíř publikoval v několika básnických sbírkách.
Po roce 1957 vystudoval ekonomii na Yaleově univerzitě, kde po absolutoriu dva roky přednášel a profiloval se jako expert na mezinárodní hospodářské vztahy a ekonomickou historii. Od roku 1964 byl ředitelem výzkumné sekce Všeobecné úmluvy o clech a obchodu (GATT) v Ženevě a bezesporu tak patří k našim nejúspěšnějším exulantům.
Čtěte také
Byl například autorem vědeckých studií o neoliberalistické ekonomice, jejímž čelným představitelem byl Friedrich August von Hayek, se kterým byl Jan Tumlíř v častém pracovním styku.
Vedle přednáškové a publicistické činnosti připravoval hospodářské expertizy pro západní instituce a vlády; odpovídal na dotazy před výbory amerického Kongresu a vydával posudky o ekonomických perspektivách anebo problémech států, žádajících americkou finanční pomoc.
Zemřel v červnu 1985 v Ženevě, dva měsíce před svými 59. narozeninami. Nekrology otiskly přední světové listy včetně The Financial Times nebo londýnských The Times.
Více si poslechněte v pořadu Portréty.
Související
-
Agent StB Frolík emigroval na dovolené v Bulharsku. Pomáhala mu americká CIA
Snad nejznámějším uprchlíkem z řad Státní bezpečnosti byl Josef Frolík. Československou rozvědku opustil za pomoci americké CIA, tady pak dostal trest smrti.
-
Vladimír Jindřich: Příběh československého geologa, který emigroval do USA
V exilu v letech socialismu nekončili jen spisovatelé, umělci nebo bývalí politici. Příkladem je příběh geologa a cestovatele Vladimíra Jindřicha, který odešel do USA.
-
Patnáctiletý uprchlík. Příběh „černého pasažéra“ Miloše Anthonyho Navrátila
Dne 21. prosince 1962 přistálo v kanadské provincii Newfoundland kubánské letadlo, které startovalo v Praze a potřebovalo doplnit palivo. Vystoupil z něj i Miloš Navrátil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.