Mladí muži dnes nechtějí nepohodlí, volí si snazší cestu. My je stavíme před výzvy, říká lektor kurzů pro dospívající muže
„Největší problém mladých mužů je nejistota. Když jsem jako muž nejistý, tak mě to vyviklává, vyčerpává. Nemůže se o mě opřít mé okolí, rodina, má žena, děti,“ říká lektor a kouč Pavel Kučera, který se věnuje mužům a mužským skupinám. V létě organizuje kurzy pro dospívající mladé muže ve věku 16 až 21 let.
Když totiž mladý muž dospívá, trápí je mimo jiné otázky, jestli má respekt okolí. „A také jestli mě berou jako dospělého moji rodiče,“ vysvětluje. Program nazvaný Transition – Na cestě k Mužům, je nejdřív dostává do fyzického diskomfortu.
Čtěte také
„Takže to je pro ně v nějakou chvíli náročné a dotýkají se něčeho, na co nejsou vždy zvyklí. V dnešní době spousta mladých kluků, mužů, nechce jít do nějakého nepohodlí.“
„Je pro ně jednodušší zvolit si snazší cestu. A těch možností mají doslova mraky – takže proč by se měl někde trápit, aby se stal dospělým. Aby mohl využívat výhody dospělosti, tak přece nepotřebuje plnit žádné zkoušky. Vždyť mu stačí jen počkat, až mu bude 18 let. My ale najednou ty kluky stavíme před výzvu.“
Čtěte také
Následně přichází na řadu i výzvy pro psychiku. „Protože se začnou otevírat, povídat si o tématech, o kterých se běžně nebaví. Kdo se dnes s mladými lidmi baví o spiritualitě? Pokud nejsme věřící, tak nikdo. Ani to, co to znamená byt muž 21. století,“ popisuje Pavel Kučera.
Podle něj je dnes mnoho dospělých mužů v těžké situaci, protože neustále žijí pod nadvládou své matky. „Dokonce ještě padesátníci řeší, že je jejich matka nepustila ze sféry svého vlivu a pořád jim mluví do života. I když už mají svou ženu a děti a maminka jim dělá ,peklíčko‘“.
Víc si poslechněte v pořadu Hovory Tatiany Čabákové.
Související
-
Jak najít sebe sama v cizí kůži. Film Alice Wu Kdybys jen tušil je vyzrálá dramedie o dospívání
Chytré romantické dramedie ze střední školy jsou v poslední době na vzestupu. Novinka Kdybys jen tušil ale patří k těm nejlepším.
-
„Dospívání Jana Masaryka trvalo přes 30 let,“ říká Pavel...
Když Jan Masaryk nesložil maturitu, poslali ho rodiče do USA. Tam mu diagnostikovali duševní poruchu. Dva pobyty za oceánem z něj ale nakonec udělali šikovného poli...
-
Jak předejít spratkovitému dospívání chlapců a usnadnit jim i sobě cestu k dospělosti
Různé kmeny napříč kontinenty si vytvořily způsoby, jak dát chlapcům najevo, že už nejsou děti. Moc dobře totiž věděly, že když to neudělají, mladíci předvedou svůj...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.