Místo zbraňové velmoci Potěmkinova vesnice. Putin ale není ochoten přistoupit ke kompromisům, všímá si Pazderka

9. květen 2023

Zatímco řada ruských měst zrušila letošní oslavy vítězství ve Velké vlastenecké válce, v Moskvě na tradiční vojenské přehlídce prezident Vladimir Putin vyzval k vítězství v nynější válce, kterou ruská vojska loni v únoru na jeho rozkaz rozpoutala vpádem na Ukrajinu. „Je to v zásadě jeden z mála svorníků současné ruské společnosti. Ta přehlídka se prostě nemohla nekonat,“ konstatuje šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka.

Omezování oslav po celém Rusku podle něj ukazuje, že ruské úřady mají obavy z nepředvídatelných masových akcí, které mohou začít jako připomínka konce druhé světové války a končit vyjádřením protestu.

Čtěte také

Příkladem je zrušení pochodu takzvaného Nesmrtelného pluku, při kterém Rusové vzpomínají na své padlé předky. Navzdory válečným a ekonomickým problémům i průzkumům veřejného mínění, které je v Rusku třeba brát s rezervou, prý ale velká část ruské společnosti za Putinem stojí.

Na moskevském Rudém náměstí také výrazně ubylo vojenské techniky, z tanků byl k vidění jen historický model T-34 a stejně jako v minulém roce úplně absentovalo letectvo. Nechyběly naopak mezikontinentální rakety.

„Myslím si, že to byla trochu Potěmkinova vesnice i co se týče praktického nasazení těchto moderních zbraní na Ukrajině a v jiných konfliktech. Rusko se velmi rádo chlubilo moderními stíhačkami, zbraněmi a dalšími vymoženostmi. Zbrojní průmysl dlouhodobě byl poměrně pokročilý, ale je to artikl primárně na export, na Ukrajině se objevily jen v omezené míře,“ poznamenává Pazderka.

Ukrajinci pod tlakem

Putinův desetiminutový projev na přehlídce podle Pazderky nepřinesl nic nového a nelze z něj cokoli usuzovat ohledně jeho dalších záměrů na Ukrajině. „Snad jen to, že Rusko je přesvědčené o své pravdě a Putin není ochoten přistoupit ke kompromisům a mírovým jednáním, jakkoli ten konflikt Rusko velmi bolí ekonomicky i co se týče obětí,“ soudí.

Čtěte také

Bývalý zpravodaj České televize v Rusku si všímá, že se Putin změnil: „Zestárl, projevily se i nejrůznější plastické operace, zdá se mi unavenější a nervóznější. Na přehlídce v roce 2005 po jeho boku seděl George Bush, Jacques Chirac, evropští premiéři, zkrátka reprezentativní přehlídka. A když teď sedí ve společnosti prezidentů středoasijských republik, případně Alexandra Lukašenka, to na tom statutu člověku nepřidá.“

Nervozitu na ruské straně podle Pazderky vzbuzuje i dlouho avizovaná ukrajinská protiofenziva, jejíž součástí nepochybně jsou i psychologické operace. To je zároveň velké memento pro novináře, kteří musí být při čtení těžko ověřitelných informací opatrní.

V této souvislosti připomíná různé incidenty z nedávné doby, kdy v Kremlu explodovaly drony, terčem útoků se stali i ruští prováleční aktivisté, na Krymu hořely sklady paliva a podle některých náznaků na Ruskem okupovaných územích kolabuje zásobování. 

„Na druhou stranu se bojím, že Ukrajinci sami sebe psychologicky zahnali trošku do kouta. Oni teď musí uspět politicky i mentálně směrem dovnitř i vůči západním spojencům. Upřímně to Zelenskému a ukrajinským generálům nezávidím, protože třeba ty obranné linie, které Rusové za poslední rok vybudovali na některých obsazených územích, jsou obrovsky nebezpečné,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert

Související